Polenergia z pozwoleniem na budowę projektu wodorowego na Podkarpaciu

Orzech

Produkcja zielonego wodoru jest elementem strategii Polenergii. Grupa, która jest jednym z liderów energetyki odnawialnej w Polsce, prowadzi zaawansowany program rozwoju produkcji tego surowca.

Jego elementami są m.in. projekt H2Silesia czyli wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku o mocy ok. 105 MW czy zlokalizowany na terenie ENS projekt H2HUB Nowa Sarzyna. Polenergia rozwija także kolejne projekty wodorowe.

Projekt H2HUB Nowa Sarzyna o mocy 5 MW właśnie uzyskał decyzję o pozwoleniu na budowę dla instalacji do produkcji i nalewu zielonego wodoru.

– To pierwsza decyzja wydana dla tego rodzaju przedsięwzięcia w Polenergii i kluczowy krok, który znacznie przybliża nas do realizacji projektu. Równolegle nasz projekt H2HUB Nowa Sarzyna osiągnął kamień milowy w budowie elektrolizera, który właśnie przeszedł testy fabryczne. Elektrolizer to serce węzła wytwarzania wodoru. Kluczowy element, dzięki któremu możliwa będzie produkcja wodoru przy użyciu wody oraz wytwarzanej przez nas zielonej energii. – podkreśla Emilia Makarewicz, Dyrektorka ds. Rozwoju Projektów Wodorowych Polenergii

Firma Hystar AS, dostawca technologii wytwarzania zielonego wodoru dla projektu H2HUB Nowa Sarzyna, zakończyła testy fabryczne wszystkich ośmiu stacków elektrolizera. Stacki to główne elementy procesowe elektrolizera, precyzyjnie wykonane przy użyciu irydu oraz platyny.

Gotowe stacki zostały przetransportowane do zakładu pod Gdańskiem, gdzie zostaną połączone z resztą elementów elektrolizera.

Projekt H2HUB Nowa Sarzyna, który jest w zaawansowanym stadium rozwoju, zdobył dofinansowanie NFOŚiGW. Projekt jest realizowany w ramach konsorcjum, którego liderem jest Polenergia. Pozostałymi partnerami są Elektrociepłownia Nowa Sarzyna oraz Politechnika Wrocławska.

Projekt „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” realizowany będzie w trzech etapach

Po realizacji każdego z etapów, konsorcjum oraz NCBiR oceni rezultaty projektu i podejmie decyzję o przejściu do kolejnego etapu. Pierwszy etap obejmuje stworzenie rozbudowanego studium wykonalności. Podpisana umowa przewiduje dofinansowanie tej fazy projektu kwotą blisko 100 tys. PLN, co stanowi połowę przewidywanych nakładów finansowych na tym etapie projektu. Łączna wartość dotacji NCBiR do całego projektu H2HUB wynosi ponad 95 mln PLN.

Zielony wodór jest postrzegany jako kluczowy element transformacji energetycznej, który pozwoli na uniknięcie emisji CO2 w sektorach przemysłu trudnych do dekarbonizacji takich jak: produkcja stali, cementu, w transporcie morskim oraz transporcie lotniczym.

Głównym wyzwaniem związanym z wykorzystaniem wodoru jako nośnika energii jest jego stosunkowo niska objętościowa gęstość energetyczna w porównaniu do tradycyjnych paliw kopalnych. Jego magazynowanie wymaga budowy zaawansowanych zbiorników, w których wodór w postaci gazowej przechowywany jest pod wysokim ciśnieniem. Alternatywną metodą magazynowania jest konwersja wodoru do innych związków chemicznych np. paliw ciekłych.

Źródło: Polenergia