Politechnika Morska otworzyła Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających w Szczecinie

Orzech

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających (CEOP) Politechniki Morskiej w Szczecinie zostało uroczyście otwarte 27 maja przy ul. Dębogórskiej 12.

Oficjalnego otwarcia CEOP i przecięcia wstęgi dokonali wspólnie z JM Rektorem Wojciechem Ślączką: Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Wicewojewoda zachodniopomorski, Bartosz Brożyński. W uroczystości otwarcia udział wzięli także pracownicy, władze uczelni, przedstawiciele branży morskiej, IT, geodezyjnej, zaprzyjaźnionych instytucji i uczelni. Po krótkiej prezentacji nt. Centrum głos zabrali goście.

– To najnowocześniejszy ośrodek tego typu nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówił podczas otwarcia marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. – Nie kryję dumy z CEOP, dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt zarówno po stronie uczelni, jak i Urzędu Marszałkowskiego - podkreślał. - Właśnie tak wygląda gospodarka morska przyszłości - mówił minister Arkadiusz Marchewka. - Patrząc na to miejsce wiem też, jak dużo pracy nas jeszcze czeka przy budowanym naprzeciwko Polskim Ośrodkiem Ratownictwa Morskiego, ale ten intensywny rozwój Politechniki Morskiej sprawia, że jesteśmy naprawdę dumni z tej uczelni – dodał.

Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających jest największą od lat inwestycją akademicką w regionie zachodniopomorskim - to projekt dofinansowany ze środków UE - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, wart łącznie 29.172.579,13 zł. Znajdujące się na terenie Centrum ultranowoczesne laboratoria ze stałym dostępem do akwenu są zapleczem naukowo-badawczym dla Politechniki, której pracownicy rozwijają i testują innowacyjne rozwiązania technologiczne.

11 laboratoriów i dwa modele

Baza laboratoryjna CEOP to 11 specjalistycznych laboratoriów, w których naukowcy prowadzą badania oraz projekty w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Automatyzacja i żegluga autonomiczna, technologie nawigacyjne i techniki satelitarne, pozycjonowanie obiektów w ruchu - na powierzchni wody lub w głębi, opracowywanie nowoczesnej infrastruktury wodnej, badania dna morza, pomiary hydro- i kartograficzne, wreszcie - kwestie dotyczące bezpieczeństwa oraz skutecznego kalkulowania ryzyka w żegludze - oto przekrój tematów, jakimi zajmują się naukowcy w Centrum, opracowując projekty naukowe, a w nadchodzącym czasie również prace komercyjne.

Wyjątkowym projektem w CEOP są autorskie wielkoskalowe modele redukcyjne statków - dzięki nim naukowcy będą mogli pracować nad efektywnymi i skutecznymi rozwiązaniami dla żeglugi autonomicznej i nie tylko. - Taki model ma ster, śrubę, wyposażenie, które sprawia, że na wodzie zachowuje się jak jego pierwowzór - tłumaczy, nie kryjąc dumy, rektor Wojciech Ślączka. Badania nad autorskimi rozwiązaniami w obszarze żeglugi autonomicznej, dzięki tym małym statkom wejdą na zupełnie nowy poziom.

1. Model redukcyjny masowca mv „TATRY” (PŻM) - skala1:40

2. Model redukcyjny kontenerowca Tripple E „MAJESTIC" MAERSK, 18 340 TEU - skala 1:70

Modele służą:

automatyzacji statków autonomicznych w zakresie zdalnego sterowania,

analizie ryzyka eksploatacji statków autonomicznych,

budowie matematycznych modeli i algorytmów do autonomicznego sterowania statkami bezzałogowymi,

opracowaniu technologii do komunikacji pomiędzy centrum obsługi na lądzie a pokładem statku bezzałogowego.

Nauka, badania, rozwój i współpraca z biznesem

Czy z CEOP będą korzystali też studenci? Tak - dzięki temu, że laboratoriami i projektami w nich prowadzonymi opiekują się naukowcy Politechniki Morskiej w Szczecinie, również studenci studiów inżynierskich czy później magisterskich będą mogli korzystać z bazy naukowej, by tworzyć unikatowe i nowatorskie prace dyplomowe.

Projekt współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Oś Priorytetowa 1: Gospodarka, innowacje, nowoczesne technologie.

Działanie 1.3 Rozwój publicznej infrastruktury badawczej.

Cel projektu: Rozwój istniejącej bazy badawczej Politechniki Morskiej w Szczecinie poprzez utworzenie nowoczesnego centrum naukowo-badawczego, odpowiadającego współczesnym światowym standardom prowadzenia badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych w obszarze szeroko rozumianej gospodarki morskiej.

Źródło: Politechnika Morska w Szczecinie