Politechnika Wrocławska i Gmina Wrocław razem na rzecz nowych technologii

Orzech

Prace badawczo-rozwojowe, udział naukowców w projektach miejskich i wspólne aplikowanie o granty, a także współpraca w konsorcjach i klastrach krajowych oraz międzynarodowych to główne założenia porozumienia o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską i Gminą Wrocław.

Rektor prof. Arkadiusz Wójs podkreślił w trakcie podpisywania dokumentu, że Politechnika Wrocławska to największa uczelnia w regionie i jest idealnie przygotowana do wyzwań, które stawia podpisana umowa.

– Naturalną cechą dużej uczelni technicznej jest kształtowanie otaczającego ją świata i zostało to także wyraźnie zaznaczone w naszej strategii rozwoju, którą przyjęliśmy niecały rok temu – mówił rektor.

– Warto zwrócić uwagę, że osób związanych z naszą uczelnią – studentów, pracowników, naukowców i absolwentów – jest we Wrocławiu bardzo dużo i oczywistym jest, że w dużej mierze pracujemy na rzecz miasta. Ta umowa nie tylko porządkuje naszą dotychczasową współpracę, ale daje też nadzieję na nowe pomysły – dodał.

Podpisane porozumienie dotyczy tak istotnych obszarów jak m.in. cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, zarządzanie energią czy też gospodarka o obiegu zamkniętym. Zakłada ono prowadzenie wspólnych prac badawczo rozwojowych, aktualizowanie oraz kreowanie nowych programów kształcenia, inicjowanie i udział w konsorcjach i klastrach o zasięgu krajowych oraz międzynarodowym oraz organizację szkoleń, specjalistycznych kursów i innych programów edukacyjnych.

– Nasze spotkania z przedstawicielami Politechniki Wrocławskiej mają bardzo często praktyczny wymiar i znajdują odzwierciedlenie w projektach pojawiających się m.in. wrocławskich ulicach, budynkach i wielu innych zmianach, które wspólnie chcemy wprowadzać. Ilekroć prosimy o wsparcie partnerów z PWr, to zawsze je otrzymujemy i dzięki temu nasze miasto może się rozwijać – podkreślał Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Dokument powołuje także sześcioosobowy komitet, w którym zasiądą przedstawiciele uczelni i gminy. Jego zadaniem będzie nadzór nad realizacją porozumienia i realizowanych w jego ramach projektów.

– W ramach działań komitetu zbierane będą m.in. łączące nas tematy i kwestie, które pokazują, co jeszcze możemy dla miasta zrobić. Wiele tych inicjatyw powinno być odpowiednio ustrukturalizowanych i mam nadzieję, że stanie się tak właśnie dzięki podpisanej umowie – wyjaśnił Jakub Mazur.

Ze strony uczelni jednostką kontaktową będzie Centrum Innowacji i Biznesu, natomiast ze strony miasta taką funkcję będzie pełniło Wrocławskie Centrum Akademickie.

– Podpisanie umowy jest konsekwencją trwającej od wielu lat współpracy naszej uczelni i miasta, która obejmuje m.in. powołanie „Makroklastra – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym”, czy niedawną współpracę specjalistów z PWr w badaniach nad Trzonolinowcem. Widać, że nasi naukowcy są potrzebni i gmina darzy ich zaufaniem – zaznaczył prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy.

Źródło: Politechnika Wrocławska