Wspólne badania i projekty rozwojowe oraz kształcenie studentów w zakresie nowych technologii to główne założenia umowy, którą Politechnika Wrocławska podpisała z firmą Mercedes-Benz Manufacturing Poland sp. z o.o.
– Współpraca z tak ważnymi partnerami przemysłowymi jest Mercedes-Benz jest istotnym elementem kształcenia studentów, którzy dzięki temu już na etapie studiów mają kontakt z przemysłem, zdobywając doświadczenie niezbędne w dalszym rozwoju i budowaniu swojej kariery zawodowej – mówi prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr. – Jeśli chodzi o szerszą współpracę uczelni z przemysłem, to nasze filie, ze względu na swoją lokalizację, są w tym zakresie dobrym przyczółkiem do nawiązania relacji także w obszarze badawczo-rozwojowym – dodaje.
Porozumienie między uczelnią a niemieckim koncernem samochodowym parafowali podczas uroczystości w Legnicy prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy Politechniki Wrocławskiej, Joerg Schmalenbach (CEO) i Ewa Korwek, dyrektor HR z firmy Mercedes-Benz Manufacturing Poland sp. z o.o. z Jawora oraz dyrektorzy filii PWr z Legnicy, Wałbrzycha i Jeleniej Góry
Zawarta umowa pozwoli studentom i studentkom Politechniki Wrocławskiej m.in. na udział w programie stażowym, realizowanym w nowoczesnym zakładzie firmy Mercedes-Benz w Jaworze. Został on opracowany przez specjalistów z Mercedes-Benz Manufacturing Poland oraz Filii PWr w Legnicy i pozwoli jego uczestnikom na przygotowanie się do wymogów rynku pracy, zdobycie niezbędnego doświadczenia oraz umożliwi wykorzystanie w praktyce posiadanej już wiedzy.
– Fabryka w Jaworze jest szczególnie zainteresowana współpracą z filiami Politechniki Wrocławskiej. Studiują w nich bowiem głównie młodzi ludzie z okolicznych miejscowości, dla których praca w takim koncernie, ale umiejscowionym poza dużymi aglomeracjami, jest atrakcyjną ofertą – mówi dr inż. Tadeusz Lewandowski, dyrektor Filii PWr w Legnicy, inicjator współpracy ze strony uczelni.
W fabryce od 2019 r. produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne oraz baterie elektryczne do samochodów osobowych, a obecnie pracuje tam ponad 1 300 osób.
– Jesteśmy silnie związani z regionem i chcemy mieć jak największy wkład w jego rozwój. Pracując w takim miejscu jak fabryka Mercedesa w Jaworze, nowoczesnym zakładzie opartym na zasadach Przemysłu 4.0 doskonale rozumiemy, jakie znaczenie ma odpowiednia edukacja – mówi Ewa Korwek, dyrektor HR i członek zarządu Mercedes-Benz Manufacturing Poland. – Dlatego chcemy pomóc młodzieży na Dolnym Śląsku w świadomym wyborze przyszłej kariery, w wejściu na rynek pracy. Tylko dzięki współpracy biznesu, nauczycieli i placówek edukacyjnych możemy rozwijać polskie szkolnictwo zawodowe – dodaje.
Źródło: Politechnika Wrocławska