Mercedes zbuduje na Dolnym Śląsku fabrykę samochodów elektrycznychPixabay

Mercedes zbuduje na Dolnym Śląsku fabrykę samochodów elektrycznych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna wielka inwestycja zagraniczna na Dolnym Śląsku. Mercedes-Benz podjął decyzję o budowie w Polsce fabryki samochodów elektrycznych. Wybrał Jawor pod Legnicą. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na 1,3 miliarda euro (ponad 6,1 mld zł). Pracę w niej znajdzie 2500 osób (bezpośrednie miejsca pracy).

Zakład powstanie w Jaworze naprzeciwko już istniejącej od 2019 roku fabryki silników i baterii do samochodów elektrycznych, która powstała 2020 r. Do tej pory Mercedes zainwestował w Jaworze ok. 600 mln euro.

Nowa fabryka na Dolnym Śląsku będzie pierwszym na świecie ośrodkiem produkcyjnym tej wielkiej niemieckiej firmy, którego hale opuszczać będą wyłącznie elektryczne auta dostawcze. W perspektywie jest też możliwość produkcji w Jaworze samochodów dla amerykańskiej marki Rivian.

– Jawor odgrywa bardzo ważną rolę, a jeszcze ważniejszą odgrywać będzie w przyszłości dla naszej firmy. Ta lokalizacja w tej chwili jest już częścią naszej globalnej sieci, a stanie się częścią naszej sieci produkcji elektrycznych pojazdów dostawczych – poinformowała firma Mercedes-Benz Group AG.

– Jest to kolejny kamień milowy na drodze działu aut dostawczych Mercedesa do całkowicie elektrycznej mobilności. Wraz z reorganizacją europejskiej sieci produkcyjnej samochodów dostawczych, firma zabezpiecza długoterminowe perspektywy istniejących zakładów w Europie i rozszerza sieć o nowy zakład w znanej lokalizacji w Jaworze na Dolnym Śląsku, gdzie istnieje już fabryka silników i baterii elektrycznych – poinformowano w komunikacie.

Firma Mercedes-Benz w informacji prasowej poinformowała, że planuje zainwestować ponad 1 mld euro w latach 2023-2027 w ramach uzgodnionego planu inwestycyjnego na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park". Inwestor deklaruje zatrudnienie ok. 2500 osób (bezpośrednie miejsca pracy). Kolejne tysiące powstaną w tzw. "otoczeniu biznesowym" tej wielkiej inwestycji.

– Chcemy zainwestować ponad miliard euro właśnie w Jaworze w najbliższych latach. W Jaworze produkować będziemy pojazdy przyszłości – powiedział szef działu pojazdów użytkowych w Grupie Mercedes-Benz Mathias Geisen.

REKLAMA

Przedstawiciele inwestora podkreślili, że polski rząd i Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest Park", Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a także miasto Jawor i gmina Męcinka wspierają projekt i aktywnie angażują się w rozwój inwestycji.

– Firmy, jak Mercedes Benz, które zaufały Polsce kilka lat temu to jednoznaczny wyznacznik tego jak rozwijamy naszą produkcję i przemysł. Staramy się tworzyć jak najlepsze warunki do gospodarowania i produkcji dla polskich i zagranicznych inwestorów – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

– Mamy kolejny dowód na to, że nasz kraj jest doskonałym miejscem do lokowania przedsięwzięć i co równie ważne, do reinwestycji. To już kolejna decyzja Mercedesa o rozpoczęciu produkcji w Polsce. Dobrze oceniana jest nasza gospodarka, zachęty inwestycyjne, ale przede wszystkim Polacy jako wysoce wykwalifikowani pracownicy – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

We wspólnym oświadczeniu (Memorandum of Understanding) strony zobowiązały się do dalszego rozwoju terenu przyszłej inwestycji. Istniejący zakład w Jaworze był od początku zaprojektowany jako fabryka neutralna pod względem emisji CO2 i tym samym odgrywa pionierską rolę w strategii realizacji celów zrównoważonego rozwoju Mercedes-Benz Group AG.

Podkreślono również, że decyzja o lokalizacji produkcji elektrycznych aut dostawczych i budowa fabryki zależeć jeszcze będą od spełnienia różnych warunków ramowych, w tym przyznania pomocy publicznej.

Rekordowa inwestycja Mercedesa

Najnowszą, trzecią już inwestycję Mercedesa w Jaworze, na Dolnym Śląsku śmiało można nazwać rekordową. Dla porównania inny niemiecki potentat motoryzacyjny - Volkswagen w fabrykę Craftera we Wrześni pod Poznaniem zainwestował 800 mln euro (3,8 mld zł). Nowy zakład Stellantis w Gliwicach, w województwie śląskim to inwestycja na poziomie 280-300 mln euro (1,4 mld zł).

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jaworzanin(gość)
"Pracę w niej znajdzie 2500 osób (bezpośrednie miejsca pracy)" Chodzi tu o łączną liczbę pracowników wszystkich fabryk Mercedesa w Jaworze czy tylko tej nowej fabryki dostawczaków?
REKLAMA