Dolny Śląsk: EWG Taczalin zasili w energię nową fabrykę Mercedesa w Jaworze

Dolny Śląsk: EWG Taczalin zasili w energię nową fabrykę Mercedesa w Jaworze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Farma wiatrowa EWG Taczalin Sp. z o.o. zasili w energię elektryczną i energię cieplną nową fabrykę silników Mercedes-Benz w Jaworze na Dolnym Śląsku. Tym samym Jawor stanie się wzorem dla ponad 30 fabryk Mercedes-Benz Cars na całym świecie.
Zgodnie z obietnicą koncernu, do 2022 r. wszystkie fabryki Mercedesa w Europie mają konsekwentnie rozwijać produkcję przyjazną dla środowiska. Wytworzony prąd transportowany będzie z farmy wiatrowej podziemnymi kablami o łącznej długości około 20 km do stacji transformatorowej "Górka", skąd liniami przesyłowymi trafi do nowo powstającej fabryki silników w Jaworze.

Działająca od 2013 r. na terenie gminy Legnickie Pole (pomiędzy miejscowościami: Księginice, Koskowice, Kłębanowice, Taczalin i Mikołajowice) farma wiatrowa Taczalin składa się z 22 turbin wiatrowych firmy Senvion, o mocy znamionowej 2,05 MW każda oraz wysokości piasty 100 m. Łącznie park elektrowni wiatrowych osiąga moc znamionową 45,1 MW. Przy rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie około 109 GWh, park Taczalin jest w stanie pokryć szacowane roczne całkowite zapotrzebowanie jaworskiej fabryki.

Park elektrowni wiatrowych zlokalizowany jest blisko autostrady A4, co wpływa na szybkość serwisu turbin wiatrowych i ciągłość produkcji energii elektrycznej dla fabryki.Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 działanie: wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. 
REKLAMA

Na inwestycję w gminie Legnickie Pole 300 milionów złotych wyłożył bank PKO BP. Ministerstwo Gospodarki projektowi "Taczalin" przyznało specjalną dotację w kwocie 40 milionów złotych. Właścicielem i inwestorem EWG Taczalin jest niemiecka firma WSB Neue Energien z Drezna.

Tymczasem budowa nowej fabryki silników Mercedes-Benz idzie zgodnie z planem. Po etapie prac konstrukcyjnych inwestor wkroczył w kolejną fazę projektu i rozpoczyna wyposażenie hal produkcyjnych w maszyny i urządzenia. Od połowy 2019 r. tysiąc pracowników będzie wytwarzać w fabryce w Jaworze nowoczesne silniki do samochodów osobowych Mercedes-Benz o napędzie hybrydowym i konwencjonalnym. 

Spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland zarządzająca nową fabrykę ma ambitny cel – uruchomić produkcję zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, całkowicie neutralną pod względem emisji CO2.

Początek produkcji nowoczesnych czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych oraz z napędem konwencjonalnym przewidywany jest na połowę 2019 r. Silniki z Jawora trafią do fabryk Mercedesa na całym świecie. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na nowoczesne jednostki napędowe do samochodów tego niemieckiego koncernu, firma podjęła decyzję o zwiększeniu zatrudnienia w fabryce w Jaworze z deklarowanych na wstępie 500 do 1000 osób.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA