Umowa z Daimlerem podpisana! W Jaworze powstanie wielka fabryka silników Mercedesa

Umowa z Daimlerem podpisana! W Jaworze powstanie wielka fabryka silników Mercedesa

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Jak podało dzisiaj Radio Zet i Polska Agencja Prasowa, Rząd Polski, reprezentowany przez Wicepremiera Morawieckiego popisał w końcu oficjalną umowę z koncernem Daimler na budowę nowej, wielkiej fabryki silników Mercedesa w dolnośląskim Jaworze.
O tym, że ta umowa zostanie podpisana w najbliższych dniach, informowaliśmy nieoficjalnie kilka dni temu.
W czwartek resort ma to ogłosić publicznie. Prace budowlane mają się rozpocząć już w 2017 roku – wynika z zapisów umowy z niemieckim koncernem. 
Produkcja silników w fabryce w Jaworze ruszy za trzy lata. W 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. W jaworskiej Mercedesa będą produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych tej marki.
REKLAMA
Będą to zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej Mercedesa, od najmniejszej klasy A po ekskluzywne limuzyny klasy S. Będą to silniki nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory – tylko w warunkach laboratoryjnych.

Firma zainwestuje w Polsce w I etapie ok. 500 milionów euro. Pracę w fabryce początkowo ma znaleźć około 1000 osób. Dodatkowo kilka tysięcy miejsc pracy ma powstać w ciągu 3 do 5 lat u kooperantów fabryki, zarówno na Dolnym Śląsku jak i w innych częściach Polski.

Inwestycja zostanie zlokalizowana na terenie WSSE "Invest-Park", która to strefa jakiś czas temu przejęła tereny Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3) w Jaworze od Legnickiej SSE.
Dla Daimlera przewidziano ponad 100-hektarowy teren, w strefie więc do zagospodarowania pozostanie jeszcze ponad 300 hektarów. Obszary inwestycyjne w Jaworze położone są przy powstającej drodze ekspresowej S3 i w bliskim sąsiedztwie autostrady A4. Po inwestycji Daimlera, która będzie dla tych terenów chyba najlepszą rekomendacją, wzrosną szanse na pozyskanie kolejnych mniejszych i większych inwestorów dla tej części Dolnego Śląska.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA