[Dolny Śląsk] Dzięki wielkiej inwestycji Daimlera Jawor i okolice zmienią swoje oblicze

[Dolny Śląsk] Dzięki wielkiej inwestycji Daimlera Jawor i okolice zmienią swoje oblicze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Dzięki budowie nowej, wielkiej fabryki silników Mercedesa Jawor i okolice, ale także cały Dolny Śląsk bardzo wiele zyskają, zarówno od strony ekonomicznej jak i społecznej.

Do tej pory mieszkańcy Jawora i okolic w poszukiwaniu pracy dojeżdżali do Legnicy, Lubina, Polkowic czy Wrocławia. Teraz praca będzie w Jaworze, w dodatku dobrze płatna i w firmie o uznanej renomie na świecie.

Zyska też samo miasto Jawor i okolice

Działalność strefy w kolejnych latach może przenieść gminie Jawor dochody, o jakich do tej pory mogliśmy pomarzyć. Niepołomice – partnerskie miasto Jawora, ma na swoim terenie strefę, a wpływy do budżetu tej gminy związane z działającymi tam firmami to ponad 20 mln zł rocznie. Dla Jawora 10 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku oznacza, że to miasto staje na nogi – powiedział Polskiej Agencji Prasowej burmistrz Jawora Emilian Bera.

Aktualnie w Jaworze mieszka ponad 23 tysiące ludzi, przy czym z roku na roku w gminie jest coraz mniej mieszkańców, którzy opuszczają je, wyjeżdżając za pracą bądź za granicę lub do innych rejonów Dolnego Śląska czy Polski. Stopa bezrobocia sięga tu do 18 proc., co oznacza, że bez pracy jest około 1,3 tys. mieszkańców Jawora. Fabryka Daimlera, a także w niedalekiej przyszłości fabryki innych inwestorów, które z pewnością ulokują się na ponad 360 hektarach, które pozostały jeszcze do zagospodarowania (fabryka silników Mercedesa zajmie 100 hektarów) ożywi gospodarczo nie tylko Jawor ale i inne okoliczne miejscowości, także Legnicę.

Szacuje się też, że jedno miejsc powstałe w tego typu fabryce, jaka powstanie w Jaworze, potrafi generować dodatkowo od 2 do 3 nowych miejsc pracy w tak zwanym "otoczeniu biznesowym" takiej inwestycji. Nieoficjalnie mówi się również, że Daimler zamierza mocno postawić na rozwój jaworskiej fabryki. Nieprzypadkowo inwestor zakupił znacznie większą działkę niż aktualnie potrzebuje pod budowę tej fabryki. Ta spora rezerwa terenowa pozwoli na dalszą rozbudowę fabryki w bliskiej lub dalszej przyszłości.

Burmistrz Jawora Emilian Bera wielokrotnie podkreślał i podkreśla, że inwestycja Daimlera pomoże w rozwoju lokalnej przedsiębiorczości.

To niemal pewne, że rozwinie się sektor usług w Jaworze, rozbudowana zostanie również baza hotelowa – mówił Bera w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Samorząd Jawora zabiega również bardzo intensywnie o uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Wrocławiem, a przy strefie gospodarczej planuje wybudować centrum przesiadkowe.

Decyzja o ulokowaniu w Jaworze supernowoczesnej fabryki silników z logo Mercedesa daje także wyraźny sygnał innym inwestorom i jest swoistym wabikiem na kolejnych mniejszych i większych inwestorów. Dla wielu z nich fakt, że zainwestowała w tym miejscu tak znana, światowa firma i będą tu powstawały zaawansowane technologicznie wyroby Mercedesa, oznacza, że warto tu zainwestować.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA