[Dolny Śląsk] Podpisanie umowy z Daimlerem (fabryka silników Mercedesa) za kilka dni?

[Dolny Śląsk] Podpisanie umowy z Daimlerem (fabryka silników Mercedesa) za kilka dni?

Orzech
Orzech
REKLAMA
Jak nieoficjalnie dowiedział się Investmap.pl oficjalne podpisanie umowy pomiędzy niemieckim koncernem Daimler a rządem Polski w sprawie budowy fabryki silników klasy premium ma się odbyć już jutro, w piątek 7 października lub w poniedziałek 10 października.
Wartość inwestycji szacowana jest na około 500 milionów euro (I etap inwestycji). Wg różnych szacunków, Daimler w I etapie inwestycji zatrudni w Jaworze od 800 do 1300 pracowników.
Choć fabryka silników Mercedesa będzie zlokalizowana w Jaworze, na Dolnym Śląsku, na terenie należącym do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", to samą umowę inwestor ma podpisać w Warszawie, w obecności reprezentantów wicepremiera Morawieckiego i reprezentacji Rządu.
Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce Daimlera planowane jest na 2019 rok. Wielkość terenu, na którym zainwestuje Daimler pozwoli w przyszłości na kilka wariantów rozbudowy fabryki, budowy zaplecza logistycznego oraz na ewentualne ulokowanie przy fabryce tak zwanego "parku kooperantów" (poddostawców fabryki).
Według szacunków ekspertów branży automotive, jedno miejsce pracy w samej fabryce silników może wygenerować od 2 do 3 kolejnych miejsc pracy w otoczeniu tej wielkiej inwestycji.
Podpisanie ostatecznej umowy rządu polskiego z koncernem Daimler i rozpoczęcie budowy samej fabryki ma być również "zielonym światłem" do wejścia do Polski, na Dolny Śląsk co najmniej kilkunastu innych inwestorów z branży automotive, którzy według rożnych szacunków mogą w ciągu najbliższych 3-4 lat zainwestować w sumie około 400-450 milionów euro i utworzyć na terenie Dolnego Śląska od 1500 do 2000 nowych miejsc pracy.
Sieć fabryk silników Mercedes-Benz Cars obejmuje kilka zakładów w Niemczech i innych krajach. Za ich koordynację odpowiada główna fabryka w Untertürkheim. Są tam wytwarzane silniki, skrzynie biegów, osie napędowe i powiązane z nimi komponenty. Fabryka Mercedes-Benz w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Z kolei zakład Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne. Fabryka silników MDC Power w Kölledzie w niemieckim kraju związkowym Turyngia – spółka zależna będąca w 100% własnością Daimler AG – produkuje silniki czterocylindrowe dla samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG. Silniki i inne istotne komponenty są też wytwarzane w fabrykach poza granicami Niemiec. Należą do nich zakłady Star Transmission w Rumunii – spółka zależna Daimlera, która montuje skrzynie biegów, a także produkuje części i komponenty. Przedsiębiorstwo joint venture BBAC w Pekinie wytwarza silniki na lokalny rynek Państwa Środka. W ramach strategicznej współpracy koncernu Daimler z aliansem Renault-Nissan firma Infiniti produkuje dla Mercedes-Benz czterocylindrowe jednostki benzynowe w swojej fabryce w Decherd w stanie Tennessee (USA).

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...