Podpisanie umowy z Daimlerem (fabryka silników Mercedesa) za kilka dni?

Podpisanie umowy z Daimlerem (fabryka silników Mercedesa) za kilka dni?

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Jak nieoficjalnie dowiedział się Investmap.pl oficjalne podpisanie umowy pomiędzy niemieckim koncernem Daimler a rządem Polski w sprawie budowy fabryki silników klasy premium ma się odbyć już jutro, w piątek 7 października lub w poniedziałek 10 października.
Wartość inwestycji szacowana jest na około 500 milionów euro (I etap inwestycji). Wg różnych szacunków, Daimler w I etapie inwestycji zatrudni w Jaworze od 800 do 1300 pracowników.
Choć fabryka silników Mercedesa będzie zlokalizowana w Jaworze, na Dolnym Śląsku, na terenie należącym do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", to samą umowę inwestor ma podpisać w Warszawie, w obecności reprezentantów wicepremiera Morawieckiego i reprezentacji Rządu.
Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce Daimlera planowane jest na 2019 rok. Wielkość terenu, na którym zainwestuje Daimler pozwoli w przyszłości na kilka wariantów rozbudowy fabryki, budowy zaplecza logistycznego oraz na ewentualne ulokowanie przy fabryce tak zwanego "parku kooperantów" (poddostawców fabryki).
Według szacunków ekspertów branży automotive, jedno miejsce pracy w samej fabryce silników może wygenerować od 2 do 3 kolejnych miejsc pracy w otoczeniu tej wielkiej inwestycji.
REKLAMA
Podpisanie ostatecznej umowy rządu polskiego z koncernem Daimler i rozpoczęcie budowy samej fabryki ma być również "zielonym światłem" do wejścia do Polski, na Dolny Śląsk co najmniej kilkunastu innych inwestorów z branży automotive, którzy według rożnych szacunków mogą w ciągu najbliższych 3-4 lat zainwestować w sumie około 400-450 milionów euro i utworzyć na terenie Dolnego Śląska od 1500 do 2000 nowych miejsc pracy.
Sieć fabryk silników Mercedes-Benz Cars obejmuje kilka zakładów w Niemczech i innych krajach. Za ich koordynację odpowiada główna fabryka w Untertürkheim. Są tam wytwarzane silniki, skrzynie biegów, osie napędowe i powiązane z nimi komponenty. Fabryka Mercedes-Benz w Berlinie specjalizuje się w opracowywaniu i produkcji ultranowoczesnych podzespołów oraz części, jak również w wytwarzaniu jednostek napędowych. Z kolei zakład Mercedes-Benz w Hamburgu rozwija i produkuje osie napędowe oraz ich elementy, a także kolumny kierownicze, elementy układów wydechowych i lekkie elementy konstrukcyjne. Fabryka silników MDC Power w Kölledzie w niemieckim kraju związkowym Turyngia – spółka zależna będąca w 100% własnością Daimler AG – produkuje silniki czterocylindrowe dla samochodów Mercedes-Benz oraz Mercedes-AMG. Silniki i inne istotne komponenty są też wytwarzane w fabrykach poza granicami Niemiec. Należą do nich zakłady Star Transmission w Rumunii – spółka zależna Daimlera, która montuje skrzynie biegów, a także produkuje części i komponenty. Przedsiębiorstwo joint venture BBAC w Pekinie wytwarza silniki na lokalny rynek Państwa Środka. W ramach strategicznej współpracy koncernu Daimler z aliansem Renault-Nissan firma Infiniti produkuje dla Mercedes-Benz czterocylindrowe jednostki benzynowe w swojej fabryce w Decherd w stanie Tennessee (USA).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA