[Dolny Śląsk] Około 19 milionów euro pomocy publicznej dla wielkiej inwestycji Daimlera w Jaworze

[Dolny Śląsk] Około 19 milionów euro pomocy publicznej dla wielkiej inwestycji Daimlera w Jaworze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Około 19 milionów euro wyniesie pomoc publiczna udzielona Daimlerowi w ramach wsparcia budowy fabryki silników Mercedesa w Jaworze.
W ubiegłą środę, 7 grudnia polski rząd podpisał z Daimlerem oficjalną umowę określającą wartość wsparcia publicznego dla fabryki silników samochodowych tego niemieckiego potentata. Dotacja ma być wypłacona w ratach. Wspomniana kwota około 19 milionów euro pokrywa się z kwotą deklarowaną wcześniej przez źródła rządowe.
Szczegóły porozumienia zostaną umieszczone na stronie Ministerstwa Rozwoju w najbliższych dniach. Budowa zakładu rozpocznie się w przyszłym roku.
Silnik Mercedesa made in Poland – trudno wyobrazić sobie lepszy przykład rozwoju zaawansowanych technologii w kontekście planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. To na pewno będzie perła współpracy polsko-niemieckiej – mówił podczas podpisywania umowy z Daimlerem wicepremier Mateusz Morawiecki.
Przypomnijmy, wielka inwestycja Daimlera w Jaworze zakłada wybudowanie do 2020 roku fabryki silników benzynowych i Diesla. Inwestycja będzie unikatowa w skali europejskiej. Zakład będzie produkował wysoko innowacyjne czterocylindrowe silniki spełniające obecne, a także przewidywane w przyszłości normy emisyjne. Daimler w pierwszym etapie zainwestuje minimum 500 mln euro oraz utworzy kilkaset miejsc pracy (wstępne szacunki mówią o minimum 600-800 miejscach pracy).
Niemiecki inwestor planuje także podjęcie współpracy z jednostkami naukowymi w zakresie realizacji praktyk i staży studenckich. Szacowane wpływy z inwestycji do budżetu państwa i budżetów samorządów to 55 mln zł w okresie realizacji inwestycji oraz 440 mln zł w okresie jej utrzymania. Szczegóły samej inwestycji są jeszcze dopracowywane. 
Wysokość pomocy publicznej wynika z przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych. Na Dolnym Śląsku może ona wynieść do 25 proc. wartości inwestycji lub dwuletnich kosztów zatrudnienia nowych pracowników. Można ją odpisać w ulgach od podatku PIT i CIT. Według źródeł rządowych pomoc nie przekroczy 18,75 mln euro. 
Daimler zapowiedział, że fabryka w Jaworze będzie produkować czterocylindrowe spalinowe silniki nowej generacji. Z reguły tego typu fabryki produkują od 600 tys. do miliona silników rocznie. Fabryka na Dolnym Śląsku będzie zautomatyzowana i będzie mogła produkować zarówno wersje wysokoprężne, jak i benzynowe.
Silniki wytwarzane w Jaworze będą mogły być stosowane zarówno w małych autach, jak i w największych, w tym klasy S. Wszystkie wyprodukowane w Polsce silniki będą eksportowane. Eksport sięgnie 2 mld zł rocznie. Będą wykorzystane także w napędach hybrydowych.
Inwestycja Daimlera to szansa dla Jawora i regionu, w którym jest ponad 14-proc. bezrobocie. Wcześniej Jaguar rozważał inwestycje na całej 460-hektarowej działce, ale ostatecznie wybrał Słowację. 
Powiat jaworski wyda w tym roku blisko 28 mln zł na nowe drogi. Wraz z fabryką region otrzyma też od rządu kolejny magnes, który powinien przyciągnąć następne inwestycje i inwestorów. Z Legnicy do Jawora poprowadzi droga S3, która od maja jest w budowie. Jej ukończenie przewidziane jest na IV kw. 2018 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

We Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle na terenach PKP realizowane w ramach programu Mieszkanie Plus
Jak poinformował PFR Nieruchomości we Wrocławiu powstanie pierwsze osiedle w ramach rynkowej części...
ID Logistics uruchomiło magazyn w Zgorzelcu. Pracę w nim znajdzie ponad 700 osób
ID Logistics, specjalista w zakresie dedykowanych rozwiązań logistyki kontraktowej otworzył oficjaln...
Wrocław: Kolejna firma z branży IT wynajmuje powierzchnię biurową w Quorum
Największy projekt mixed-use na Dolnym Śląsku będzie nową siedzibą studia deweloperskiego z branży g...
Leroy Merlin otworzy swój market w Głogowie
Leroy Merlin otworzy w Głogowie swój pierwszy market. Będzie to już dziewiąty sklep tej francuskiej...
Grupa EMC wchodzi do Sky Tower we Wrocławiu
Wrocławski Sky Tower pozyskał nowego, dużego najemcę. Około 1200 mkw. powierzchni zajmie Grupa EMC,...
W Polsce jest już 12 milionów mkw. powierzchni biurowych
Dane za okres I-III kw. 2021 r. wskazują na aktywne zainteresowanie najemców powierzchniami biurowym...
Warta wprowadziła się do nowej siedziby w biurowcu Warsaw UNIT [ZDJĘCIA]
Firma ubezpieczeniowa Warta zakończyła właśnie przeprowadzkę do nowej siedziby w Warszawie. War...
Wella Company otwiera w Łodzi swoje Centrum Usług Wspólnych
Już w listopadzie do łódzkiej Bramy Miasta wprowadzi się Wella Company, najszybciej rozwijający się...
Rusza drugi etap realizacji wielkiej inwestycji Panattoni pod Wrocławiem [ZDJĘCIA]
Panattoni, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, ruszył z realizacją II etapu swojej na...
Warszawski Skyliner siedzibą Booksy
Międzynarodowa platforma rezerwacji wizyt dla branży health & beauty – Booksy, wynajęła 1,5 tys...