Będą nowe inwestycje w regionieźródło: mat. prasowe/Toyota

Będą nowe inwestycje w regionie

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
19 grudnia Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" na Zamku Książ wydała uroczyście 19 kolejnych zezwoleń na działalność na terenie strefy. Zezwolenia wydano firmom, które zdecydowały się na inwestycje w drugim półroczu 2016 roku.
19 firm zadeklarowało łącznie 2,264 mld zł nakładów i 781 miejsc pracy. Największy projekt to inwestycja Daimlera w fabrykę silników Mercedesa, która zostanie wybudowana w Jaworze. W zezwoleniu firma deklaruje nieco niższe nakłady i mniej miejsc pracy, niż już ogłosiła. Zamiast 500 mln euro i 500 miejsc pracy, na razie inwestor deklaruje nakłady inwestycyjne w wysokości 1,3 mld zł nakładów (300 mln euro) oraz zatrudnienie minimum 400 osób.
Wśród wydanych zezwoleń są również dwa projekty japońskiej Toyoty.
Wałbrzyski zakład Toyota Motor Manufacturing Poland rozpocznie produkcję przekładni napędów hybrydowych. Dodatkowo w fabryce od 2018 roku działać będzie centrum badawczo-rozwojowe. Firma deklaruje zatrudnienie kolejnych 50 pracowników w wałbrzyskim zakładzie.
Drugi projekt zakłada uruchomienie w 2019 roku produkcji nowych silników benzynowych w zakładzie Toyota Motor Industries Poland w Jelczu-Laskowicach, gdzie tworzone są obecnie jednostki napędowe diesla. Tutaj też zatrudnionych ma zostać 50 nowych pracowników. Obie inwestycje wyniosą około 650 mln złotych.
– To są zezwolenia dla dwóch spółek Toyoty. Są to zezwolenia na nowe produkty, czyli hybrydową skrzynię biegów, którą zaczniemy produkować w Wałbrzychu i nowy silnik, który będzie produkowany w Jelczu-Laskowicach. Zezwolenia pozwolą nam nadal działać w wałbrzyskiej strefie ekonomicznej – mówił wiceprezes Toyota Motor Manufacturing Poland, Dariusz Mikołajczak.
REKLAMA
Wśród innych zezwoleń wydanych przez WSSE "Invest-Park" były między innymi zezwolenia dla firmy DRG Agro Group Daniel Gogolewski, która wybuduje w Bielawie zakład produkujący konstrukcje stalowe i zabezpieczenia antykorozyjne. W Dzierżoniowie powstanie nowa fabryka firmy BeeWaTec, która specjalizuje się w produkcji stanowisk i regałów. Drugą firmą, która otrzymała zezwolenie w Dzierżoniowie jest zakład Hauck Heat Treatment, prowadzący usługi obróbki metali. 
W Świebodzicach firma ISOPAK Poland wybuduje zakład produkujący wyroby styropianowe dla potrzeb branży opakowaniowej. 
W Wałbrzychu MIGAPOL zainwestuje 16 mln złotych w rozbudowę fabryki produkującej systemy ogrodzeniowe. W wyniku inwestycji powstanie co najmniej 7 nowych miejsc pracy. 
W 2016 roku zezwolenia na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej „INVEST-PARK” odebrało 35 przedsiębiorców. W wyniku realizacji projektów powstać ma co najmniej 1180 nowych miejsc pracy.
WSSE "Invest-Park" jest największą specjalną strefą ekonomiczną w Polsce, jej tereny inwestycyjne zajmują 3502 ha i znajdują się w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim i lubuskim. Działa w niej 200 firm, które zainwestowały 23,6 mld zł i stworzyły ponad 48 tys. nowych miejsc pracy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA