Modernizacja Dworca Zachodniego w Warszawie dobiega końca. W piątek, 28 listopada o godzinie 12, podróżni po raz pierwszy skorzystają z nowego tunelu podziemnego – najdłuższego tego typu obiektu w Polsce. Przejście zapewni dostęp do wszystkich dziewięciu peronów i stanie się sercem zmodernizowanej stacji.
Tunel, który zmienia komunikację
Nowe przejście podziemne pod peronami Warszawy Zachodniej to inwestycja, na którą czekali zarówno mieszkańcy stolicy, jak i pasażerowie z całego kraju. Tunel nie tylko połączy wszystkie dziewięć peronów, ale także zaoferuje dodatkowe udogodnienia: toalety, poczekalnie, kasy biletowe oraz przestrzeń handlową z 26 lokalami usługowymi. Wśród nich znajdą się sklepy, piekarnie i restauracje, które mają uczynić podróż bardziej komfortową.
– Dostęp do tunelu będzie zapewniony dzięki schodom tradycyjnym, ruchomym i windom, więc stacja jest w pełni przystosowana do obsługi osób z ograniczoną mobilnością, ciężkim bagażem, czy wózkami dziecięcymi – informuje Anna Znajewska-Pawluk z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Atrakcje na dzień otwarcia
PKP przygotowało specjalne wydarzenia, aby podkreślić wagę tego momentu. Od południa do późnych godzin popołudniowych pasażerowie i mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z atrakcji:
• rogale i inne słodkości,
• muzyka na żywo,
• fotobudka i animacje dla dzieci,
• spotkania z maskotkami.
Stacja zostanie dodatkowo uroczyście podświetlona, symbolicznie kończąc wieloletni proces modernizacji.
– Będziemy częstować podróżnych i mieszkańców przysmakami z różnych regionów Polski, do których dojeżdżają pociągi z Warszawy Zachodniej. Będą to m.in. obwarzanki z Krakowa, czy rogale z Wielkopolski. Będziemy też rozdawać ciepłą zimową herbatę, a umilać podróż będzie muzyka na żywo – dodaje rzeczniczka PKP PLK.
Modernizacja zakończona po pięciu latach
Prace przy Dworcu Zachodnim rozpoczęły się w październiku 2020 roku. W ich ramach:
• stacja została w pełni zadaszona,
• powstał dodatkowy peron,
• wszystkie przestrzenie dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (windy, udogodnienia),
• wdrożono system dynamicznej informacji pasażerskiej z aktualnymi rozkładami jazdy.
Otwarcie tunelu to ostatni etap modernizacji, który symbolicznie zamyka pięcioletni proces przebudowy jednej z najważniejszych stacji w Polsce.
Kolejne inwestycje w otoczeniu dworca
Choć modernizacja samej stacji dobiega końca, prace w jej otoczeniu wciąż trwają. Tramwaje Warszawskie budują nowy, 1,6-kilometrowy odcinek trasy, który połączy ulicę Grójecką ze stacją Warszawa Zachodnia. Inwestycja ma jeszcze bardziej usprawnić komunikację w tej części miasta.
Warszawa Zachodnia – serce polskiej kolei
Warszawa Zachodnia to jeden z największych węzłów kolejowych w kraju. Codziennie obsługuje około 1400 pociągów, które rozchodzą się w najróżniejszych kierunkach Polski. Dzięki nowemu tunelowi stacja zyska nie tylko nową jakość obsługi pasażerów, ale także status najnowocześniejszego dworca w Polsce.
Otwarcie najdłuższego tunelu pod koleją w Polsce to historyczny moment dla Warszawy Zachodniej. Nowa inwestycja zapewni pasażerom wygodę, bezpieczeństwo i dostęp do pełnej infrastruktury, a sama stacja stanie się symbolem nowoczesnej komunikacji w stolicy.
Swoją cegiełkę do tej jednej z największych inwestycji kolejowych w Polsce dołożyła firma Soletanche Polska Sp. z o.o. Na zamówienie generalnego wykonawcy – firmy Budimex – zaprojektowała i zrealizowała fundamenty oraz podziemną obudowę całego obiektu nowej Stacji Warszawa Zachodnia, w tym peronów, hali dworcowej, przejścia podziemnego, a także tunelu tramwajowego na poziomie -2.
W ramach prac Soletanche Polska wykorzystała kluczowe technologie geotechniczne:
• Ściany szczelinowe o grubości od 60 do nawet 100 cm i głębokości do 27 m,
• 128 baret o grubości od 120 do nawet 150 cm,
• Przesłony przeciwfiltracyjne (jet-grouting),
• Pale CFA pod filary kładki pieszej łączącej Wolę z Ochotą,
• Kotwy gruntowe.
• Inwestor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. | Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o.
• Biuro architektoniczne: DWAA ARCHITEKCI Sp. z o.o.
• Generalny wykonawca: Budimex S.A.
• Fundamenty: Soletanche Polska



![Zakon Dominikanów wybuduje hotel z apartamentami na wynajem długoterminowy w Krakowie [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/gallery/163/35/687011_100x70.jpg)



![Logicor zrewitalizuje swój park magazynowy pod Warszawą [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/33/33/77857_100x70.jpg)
![Trwa budowa odcinka drogi ekspresowej S10 Bydgoszcz Południe - Emilianowo [FILMY]](https://investmap.pl/_i/image/29/29/77853_100x70.jpg)

![W Poznaniu powstanie nowa, wielka śródmiejska dzielnica. Nowa koncepcja Wolnych Torów [WIZUALIZACJE]](https://investmap.pl/_i/image/21/21/77845_100x70.jpg)


![[dolnośląskie] Najdłuższy polski tunel drogowy ponad 10 razy krótszy niż światowy rekordzista](https://investmap.pl/_i/image/105/105/1897_100x70.jpg)
![[Wrocław] Z Unii Europejskiej popłyną pieniądze na budowę drogi S3 do czeskiej granicy](https://investmap.pl/_i/image/120/120/1656_100x70.jpg)
![W ciągu kilku najbliższych dni zostanie otwarty tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy [FILMY + ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/138/10/52618_100x70.jpg)
![Trwa budowa drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków-Kamienna Góra. Rozpocznie się wiercenie tunelu [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/13/13/50701_100x70.jpeg)
![Stacja Warszawa Główna niemal gotowa [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/226/98/51426_100x70.jpg)
![[Warszawa] Jak obwodnica ominie metro](https://investmap.pl/_i/image/205/77/8141_100x70.jpg)
![Warszawa: Co się dzieje w tunelu w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy i kiedy otwarcie trasy? [ZDJĘCIA]](https://investmap.pl/_i/image/235/107/52203_100x70.jpg)
![[Warszawa] Pośrednik pracy wynajął biura na Grójeckiej 208 w Warszawie](https://investmap.pl/_i/image/183/55/46007_100x70.jpg)
![[Wrocław] Polskie TGV sunące z Wrocławia ''zamrożone'' do 2030 roku](https://investmap.pl/_i/image/203/75/4811_100x70.jpg)