Dolny Śląsk: Nie 500, a aż 1000 osób znajdzie pracę w fabryce silników Mercedes-Benz w Jaworzefot. Orzech

Dolny Śląsk: Nie 500, a aż 1000 osób znajdzie pracę w fabryce silników Mercedes-Benz w Jaworze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Dziś w Jaworze odbyła się uroczystość zawieszenia symbolicznej wiechy na budowie fabryki silników Mercedes-Benz  budowanej przez niemiecki koncern Daimler AG.
Podczas uroczystości Marcus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw, poinformował oficjalnie, że obecne plany koncernu przewidują zatrudnienie nie 500, a aż 1000 pracowników w fabryce w Jaworze. Ponad 20 procent (200 osób) załogi mają stanowić inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem. 
Daimler planuje w kolejnych latach nadal inwestować w rozwój fabryki silników w Jaworze i już teraz zapowiada dalsze inwestycje w kolejnych latach. 

Aktualnie w fabryce zatrudnionych jest 113 osób, a na placu budowy codziennie pracuje 900 osób. Jesienią ma się rozpocząć montaż maszyn w hali, na której dziś zawisła wiecha. 

Zgodnie z harmonogramem prac budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie. 
REKLAMA

W I etapie Daimler AG chce przeznaczyć na inwestycję w Jaworze ok. 500 mln euro.

Fabryka powstaje na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park" (łącznie jest tam przygotowanych ponad 460 hektarów pod inwestycje).
Silniki produkowane w nowej fabryce Daimlera, trafią do najnowszych modeli hybrydowych Mercedesa. Uruchomienie produkcji silników OM 654 w Jaworze jest planowane na koniec pierwszej połowy 2019 roku. Linie produkcyjne i montażowe fabryki będą pracować w najnowszym systemie AGIPRO, umożliwiającym szybkie i elastyczne dostosowanie produkcji do bieżącego zapotrzebowania.

Już podczas realizacji inwestycji, czyli podczas budowy fabryki, do budżetu państwa i samorządu ma płynąć odpowiednio 55 mln i 440 mln zł. Według analityków z branży motoryzacyjnej każde miejsce w tego typu fabryce tworzy pośrednio od czterech do sześciu miejsc pracy w tzw. "otoczeniu inwestycji", czyli np. u usługodawców i poddostawców w regionie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA