DODAJ

Jawor: Mercedes zainwestuje 200 mln euro w budowę fabryki baterii do e-aut

Dolny Śląsk
Jawor: Mercedes zainwestuje 200
Orzech
2019-01-22 11:18:48
To już pewne. Niemiecki gigant motoryzacyjny Mercedes-Benz Cars zainwestuje 200 mln euro w budowę fabryki baterii do aut elektrycznych. Inwestycja zostanie zlokalizowana w Jaworze obok budowanej fabryki silników dla pojazdów tej samej marki (inwestorem jest w tym przypadku Daimler).

O zapowiedzi tego przedsięwzięcia pisaliśmy na portalu Investmap.pl pod koniec grudnia ubiegłego roku. Okazuje się, że inwestycja będzie większa. Niemcy zainwestują w nią nie 400 mln zł, tylko ponad 800 mln zł (200 mln euro).

Dzięki temu projektowi pracę w fabryce baterii znajdzie na początek 300 osób oraz cztery do pięciu razy więcej w tzw. jego "otoczeniu".

Premier na dzisiejszej konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że inwestycja wpisuje się w ważny dla Polski obszar – elektromobilność. 

 Wzmacnia też naszą promocję czystego powietrza, naszą promocję nowego typu mobilności, czyli elektromobilności, bo jest to inwestycja w tym dokładnie obszarze, zaawansowanych technologii baterii elektrycznych  mówił Mateusz Morawiecki. Dzięki tego bardzo ważnego przedsięwzięcia, Polska, polscy inżynierowie, pracownicy przesuwają się w górę w globalnych łańcuchach wartości. Rośnie również konkurencyjność polskiej gospodarki.

Markus Schaefer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw, powiedział dzisiaj  W tej chwili wykonujemy kolejny krok, stworzymy 300 kolejnych miejsc pracy w fabryce baterii. Inwestycje w ramach tego projektu przekroczą 200 milionów euro. Nasza lokalizacja stanie się kluczowym elementem naszego łańcucha produkcji na całym świecie.

Co bardzo istotne, Markus Schaefer podkreślił, że nowa fabryka baterii do e-aut w Jaworze będzie pierwszą tej skali neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla.

Zakład w Jaworze będzie dziewiątą fabryką baterii należącą do Mercedesa. Pozostałe znajdują się w siedmiu miejscach na trzech kontynentach.

Schaefer powiedział również, że "Mercedes-Benz wierzy w elektromobilność, w inicjatywy przyszłości (...). Nie tylko będzie produkować karoserie samochodów elektrycznych, będzie również produkował serce samochodów elektrycznych, czyli baterie. Nasza decyzja, by rozwinąć działalność w Jaworze, jest najlepszym dowodem na to, jak dobrze czujemy się tutaj w Polsce".