DODAJ

Jawor: Trwają negocjacje z kolejnym wielkim inwestorem z branży automotive

Dolny Śląsk
Jawor: Trwają negocjacje z
Orzech
2018-11-17 11:24:19
Jawor i Dolny Śląsk mają szanse na kolejną wielką inwestycję z branży motoryzacyjnej. Od pewnego czasu trwają negocjacje z wielkim zagranicznym koncernem, który być może zdecyduje się na ulokowanie swojej fabryki automotive w Dolnosląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej – S3 Jawor. 

W grę wchodzi podobno projekt wielkością i skalą niemal porównywalny z inwestycją niemieckiego Daimlera, który buduje swoją polską fabrykę silników do aut marki Mercedes właśnie w Jaworze.

Przypomnijmy: Wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze to około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł. Uruchomienie tak nowoczesnego zakładu to jednak nie tylko inwestycja w jego budowę. Fabryka w Jaworze to również możliwość stworzenia blisko 1000 nowych, wysoko wykwalifikowanych miejsc prac, z których każde wygeneruje dodatkowe miejsca pracy u kooperantów, poddostawców i usługodawców w regionie.

Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą "Przemysł 4.0", a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Prace budowlane rozpoczęły się w 2017 roku, a uruchomienie nowoczesnego zakładu w Jaworze zaplanowane jest na koniec 2019 roku.

Dzięki inwestycji Daimlera oraz szansie na kolejne fabryki i magazyny w Jaworze, ruszają również i znaczące inwestycje mieszkaniowe. Wkrótce rozpocznie się budowa całkowicie nowego osiedle mieszkaniowego, w którym docelowo zamieszka nawet do 200 rodzin.