Dolny Śląsk: Eiffage zrealizuje za 300 mln zł kolejny etap budowy fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze

Dolny Śląsk: Eiffage zrealizuje za 300 mln zł kolejny etap budowy fabryki silników Mercedes-Benz w Jaworze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Niemiecki koncern motoryzacyjny Mercedes-Benz powierzył prace przy kolejnym etapie budowy nowej fabryki Mercedesa w Jaworze konsorcjum, którego liderem jest spółka z grupy Eiffage w Polsce. Wartość zlecenia to ponad 300 mln zł.
Projekt przedsięwzięcia przygotowała firma Aecom Polska, partnerami Eiffage są firmy EQOS Energie Polska oraz GK-Elektro. Całkowita wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze wyniesie około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł.
Fabryka silników Mercedes-Benz Manufacturing Poland – należąca do koncernu Daimler AG powstaje w gminie Jawor na Dolnym Śląsku. Inwestycja zlokalizowana będzie na obszarze liczącym prawie 100 ha, położonym wzdłuż drogi ekspresowej S-3, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 
Uruchomienie fabryki najnowocześniejszych silników planowane jest na koniec 2019 roku. Zakład będzie produkował silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz.
REKLAMA
Przystępując do inwestycji, Daimler podzielił ją na pakiety robót. Prace realizowane obecnie wchodzą w skład pakietu 4.0 i obejmują wykonanie kilku obiektów: hali produkcyjnej z dwupiętrowym biurem oraz częścią socjalną (budynki 1.1 i 1.2 – łącznie 48,3 tys. mkw.), jednokondygnacyjnej portierni wraz z wejściem głównym (budynek nr 102) oraz portierni dla samochodów ciężarowych (budynek nr 101). Harmonogram realizacji powierzonej inwestycji przewiduje zakończenie prac w budynkach 101, 102 i 1.1 do lutego 2019 roku, a budynku 1.2 w czerwcu 2019 roku.

O fabryce

Pierwsza w Polsce fabryka silników Mercedes-Benz zostanie zlokalizowana w położonej około 70 km na zachód od Wrocławia w gminie Jawor, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład, w ramach nowo powstałej spółki Mercedes-Benz Manufacturing Polska, będzie produkował czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Nowoczesna fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą "Przemysł 4.0", a jej uruchomienie pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Wschodniej oraz elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2017 roku, a uruchomienie nowoczesnego zakładu w Jaworze zaplanowane jest na koniec 2019 roku.
Całkowita wartość inwestycji koncernu Daimler AG w Jaworze wyniesie około 500 mln euro, czyli ponad 2 mld zł.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA