Mercedes rozpoczął stawianie głównej hali montażowo-produkcyjnej na terenie fabryki silników w Jaworze

Mercedes rozpoczął stawianie głównej hali montażowo-produkcyjnej na terenie fabryki silników w Jaworze

Orzech
Orzech
REKLAMA
Budowa wielkiej, nowej fabryki silników Mercedesa w dolnośląskim Jaworze wkroczyła w kolejny etap. Inwestor jest w trakcie stawiania hali montażowo-produkcyjnej. Jeszcze w tym roku zatrudnienie w zakładzie ma znaleźć 200 pracowników działów produkcji. 
Firma planuje, że szkielet największej hali jaworskiej fabryki ma być widoczny pod koniec marca. W tej części zakładu niemieckiego giganta motoryzacyjnego mają działać trzy linie montażowe, na których łącznie może powstawać 350 tys. silników rocznie. Powstaną tu również stanowiska do testowania silników oraz stanowiska logistyczne.
Do końca pierwszego kwartału bieżącego roku ma też ruszyć budowa mniejszej hali i innych budynków w kompleksie w Jaworze.
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Mercedes-Benz Manufacturing Poland (MBMP) zamierza zatrudnić w sumie ponad 500 osób i zainwestować ponad 500 milionów euro. W tej chwili pracę znalazło tu już 50, z czego większość to kadra polska. Według wstępnych deklaracji około 20 proc. z docelowej liczby 500 przyszłych zatrudnionych to będą inżynierowie oraz pracownicy z wyższym wykształceniem. Pozostali pracownicy mają pracować przy liniach produkcyjnych.

REKLAMA
Koncern planuje, że budowa fabryki silników ma się zakończyć w 2019 r., a w 2020 r. zakład ma osiągnąć pełne moce produkcyjne. Mają to być zaawansowane technologicznie czterocylindrowe jednostki benzynowe i wysokoprężne nowej generacji dla całej gamy modeli koncernu Daimler.
Warto też podkreślić, że cała produkcja z fabryki Daimlera w Jaworze będzie sprzedawana poza Polską, a jej przyszła wartość szacowana jest na ok. 2 mld euro rocznie, czyli ok. 1 proc. polskiego eksportu.
Inwestycja niemieckiego potentata motoryzacyjnego pod Jaworem ma przynieść realne i wymierne korzyści tak dla Polski, Dolnego Śląska jak i samego Jawora i okolic.
Już podczas realizacji inwestycji, czyli podczas budowy fabryki, do budżetu państwa i samorządu ma płynąć odpowiednio 55 mln i 440 mln zł. Według analityków z branży motoryzacyjnej każde miejsce w tego typu zakładzie tworzy pośrednio od czterech do sześciu miejsc pracy w tzw. "otoczeniu inwestycji", czyli np. u usługodawców i poddostawców w regionie.
Inwestycja koncernu Daimler AG i uruchomienie nowej fabryki w Jaworze pozwoli na wzrost zdolności produkcyjnych koncernu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz zwiększenie elastyczności i efektywności globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz. Jest to konieczne m.in. z powodu rekordowych wyników sprzedaży koncernu na świecie (2,3 mln samochodów osobowych i wzrost sprzedaży o 9,9%). W Polsce ten wzrost był jeszcze większy – 16,8 tys. pojazdów i wzrost sprzedaży o ponad 40% (pozycja nr 1 w segmencie premium).

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA