Obowiązujące obecnie regulacje dotyczące finansowania zakupu nieruchomości przy pomocy kredytu powodują, że wymagany jest wkład własny. Bardzo często środki te pochodzą z oszczędności przeznaczonych na wykończenie mieszkania. Rozwiązaniem, które coraz częściej wybierają klienci jest zatem zakup nieruchomości w standardzie „pod klucz”.
Instytucje finansowe podlegają od początku 2014 r. Rekomendacji S, która nakłada na nie obowiązek wymagania wkładu własnego od osób zaciągających kredyt na zakup nieruchomości. Środki te wynoszą obecnie 5 proc. kwoty kredytu, ale będą rosły w kolejnych latach, aby osiągnąć poziom 20 proc. w roku 2017. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że średnia zdolność kredytowa wynosi obecnie ok. 250 tys. zł., to należy dysponować kwotą 12,5 tys. zł., aby bank mógł udzielić nam kredytu. W poprzednich latach bardzo popularne były kredyty na 100 proc. wartości nieruchomości, jednak obecnie kredytobiorcy zostali pozbawieni możliwości sfinansowania mieszkania bądź domu przy użyciu środków pochodzących wyłącznie z instytucji finansowej – mówi Krzysztof Ziajka, prezes Inkom S.A. oraz wiceprezes oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich we Wrocławiu.
Finansowanie nowej nieruchomości gotowej do zamieszkania
W sytuacji konieczności wykorzystania środków odłożonych na przystosowanie mieszkania do własnych potrzeb, na znaczeniu zyskuje rozwiązanie zakładające zakup lokalu mieszkalnego wykończonego w standardzie „pod klucz”. Obecnie sprzedaż nieruchomości gotowych do zamieszkania nie przekracza zazwyczaj 10 proc., jednak jest to zdecydowanie rozwojowy trend. – Przeznaczenie na wkład własny funduszy, które wcześniej zaplanowane były na wykończenie mieszkania sprawia, że kupujący muszą organizować dodatkowe środki, aby móc zamieszkać w nowo nabytym lokalu. Warto w takiej sytuacji zwrócić uwagę na pełną ofertę dewelopera, w której często możliwe jest oddanie do użytku lokalu gotowego do zamieszkania. Kredytowanie obejmuje wówczas nie tylko samo mieszkanie, ale również jego wykończenie. Należy pamiętać, że szacowane przez właściciela koszty wykończenia lokalu są zazwyczaj mniejsze niż wychodzi to w rzeczywistości. Jeżeli wybieramy jednak mieszkanie w standardzie „pod klucz”, to zaoferowana cena wykończenia nie ulegnie zmianie, nawet gdy w międzyczasie zwiększą się koszty rynkowe wykonania tego rodzaju usługi. Deweloper dysponuje bowiem zazwyczaj silniejszymi argumentami podczas negocjacji cen zakupu materiałów budowlanych oraz kosztów pracy – dodaje Krzysztof Ziajka.
Standard „pod klucz” oszczędza nie tylko środki finansowe