Polska zyska, Niemcy stracą. Firma Miele przeniesie część produkcji AGD do Polski

Orzech

Firma Miele, znany niemiecki producent sprzętu AGD, podjęła radykalne kroki w odpowiedzi na spadek sprzedaży, wdrażając plan oszczędnościowy i redukcji zatrudnienia. Zamierza zwolnić około 2000 pracowników na całym świecie oraz przenieść część produkcji z Niemiec do Polski.

Spadek popytu na sprzęt AGD oraz wzrost cen surowców wywiera negatywny wpływ na wyniki finansowe firmy. Program naprawczy Miele zakłada znaczną redukcję kosztów, co wiąże się z likwidacją nawet 2 tysięcy stanowisk pracy, głównie w tzw. obszarach pośrednich, tj. osób nieobsługujących maszyn produkcyjnych ani na liniach montażowych.

Przyczyną spadku popytu na sprzęt AGD jest międzynarodowy kryzys gospodarczy, szczególnie widoczny w segmencie sprzętu premium, zaostrzony przez konflikt na Ukrainie.

Nie zdecydowano jeszcze, które obszary zostaną dotknięte redukcjami personelu i w jakim stopniu. Szczegóły dotyczące zwolnień mają zostać doprecyzowane w nadchodzących miesiącach i będą przedmiotem negocjacji koncernu Miele z partnerami społecznymi. Obecnie firma zatrudnia około 23 tysiące pracowników na całym świecie.

Niemcy stracą miejsca pracy, Polska zyska

Miele planuje przenieść część produkcji pralek oraz około 700 miejsc pracy z Niemiec, z siedziby Miele znajdującej się w Guetersloh (Nadrenia Północna-Westfalia) do Polski do 2027 roku. Polska fabryka zlokalizowana w Ksawerowie pod Łodzią będzie pełnić kluczową rolę w tej restrukturyzacji.

Polska fabryka Miele w Ksawerowie pod Łodzią:

O firmie Miele:

Miele & Cie. KG – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego (m.in. pralek, chłodziarek, ekspresów do kawy, zmywarek do naczyń, piekarników). Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Gütersloh, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w Niemczech.

Firma ma obecnie swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach na całym świecie. Zatrudnia ok. 23 tys. pracowników.

Przedsiębiorstwo założyli w 1899 roku Carl Miele i Reinhard Zinkann, a dziś rodzinnym przedsiębiorstwem kieruje już czwarte pokolenie rodzin założycieli.