Ponad 90-letni zbiornik Otmuchów na rzece Nysa Kłodzka na Opolszczyźnie przejdzie remont

Orzech

Ponad 90-letni zbiornik Otmuchów na rzece Nysa Kłodzka na Opolszczyźnie, który przy normalnym poziomie piętrzenia gromadzi około 58 mln m3 wody, przejdzie remont. Prace są konieczne do przeprowadzenia ze względu na zaawansowany wiek obiektu. Roboty w obrębie czaszy zbiornika będą wiosną wiązały się z okresowym obniżeniem stanu wody w akwenie.

Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wykonawcę zadania pod nazwą „Remont skarpy odwodnej Zbiornika Wodnego Otmuchów” wyłoniły pod koniec 2023 roku.

Za przeprowadzenie robót budowalnych odpowiedzialne będzie konsorcjum firm złożone z lidera – Przedsiębiorstwa Robót Wodnych i Ekologicznych EKO-WOD sp. z o.o. ze Świdnicy oraz partnera – Naviga-Stal sp. z o.o. z Kiełczowa. Zamówienie za kwotę 17 mln 712 tysięcy złotych ma być zakończone do grudnia 2025 roku i zostało objęte 3-letnim okresem gwarancji.

Konieczność wykonania prac wynika z nakazu Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Opolu. Wszelkie czynności będą realizowane z poszanowaniem lokalnej przyrody i wszelkich norm środowiskowych, między innymi w porozumieniu z opolskim RDOŚ i PZW Okręg Opole, zarządzającym obwodem rybackim na tym zbiorniku.

Przedmiotem zamówienia jest remont i odbudowa bruków ubezpieczenia skarpowego zapory czołowej zbiornika wodnego Otmuchów na odcinku prawie 6 kilometrów oraz wykonanie narzutu kamiennego między ośrodkiem „Kotwica”, a ośrodkiem „Hala”, a także roboty rozbiórkowe ubezpieczeń betonowych wraz z robotami towarzyszącymi na odcinku od Ośrodka „Fala Brzeg” do „PTTK”, zlokalizowanych na terenie gminy Otmuchów w powiecie nyskim. Roboty będą polegały na remoncie i odbudowie narzutu kamiennego, stanowiących ubezpieczenie skarpy zbiornika od strony wody.

Prace będą wiązały się z przejściowym obniżeniem stanu wody o około 4 metry z tak zwanego normalnego do minimalnego poziomu piętrzenia 206,70 m n.p.m., który odpowiada pojemności około 11 mln m3. Po wykonaniu prac, rozpocznie się ponowne sukcesywne napełnianie zbiornika wodą.

Przebieg tej fazy uzależniony jest jednak między innymi od warunków atmosferycznych i ilości opadów w całej zlewni Nysy Kłodzkiej, zasilającej zbiornik Otmuchów oraz w pozostałych dopływach, a także od sytuacji hydrologicznej na Odrze. Gospodarka wodna na zbiorniku Otmuchów będzie pilotowana przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że ostatnio, w 2021 roku, również doszło do czasowego obniżenia poziomu w akwenie, w związku z koniecznością wykonania pomiarów geodezyjnych i opracowania oceny stanu technicznego skarpy odwodnej korpusu zapory na potrzeby przygotowania dokumentacji projektowej. Obecnie nie ma żadnych obaw o ogólny stan budowli hydrotechnicznej z 1933 roku, która spełnia wymogi bezpieczeństwa oraz pełni swoją najważniejszą funkcję ochrony przeciwpowodziowej kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców tego regionu Opolszczyzny, ale ma też inne role.

Zbiornik Otmuchów wybudowano w następstwie wielkich powodzi na Nysie Kłodzkiej z 1829 i 1903 roku, kiedy to Opolszczyzna należała jeszcze do Niemiec. Tak jak dziś akwen nosił wówczas nazwę Staubecken Ottmachau (Zbiornik Otmuchowski) lub Ottmachauer See (Jezioro Otmuchowskie). Obecnie jest to najstarszy wielkopowierzchniowy zbiornik retencyjny w regionie administrowany przez Wody Polskie RZGW we Wrocławiu. Jest trzecim z czterech zbiorników, wchodzących w skład kaskady obiektów przeciwpowodziowych ulokowanych na Nysie Kłodzkiej – po zbiornikach Topola, Kozielno, a przed zbiornikiem Nysa. Pojemność zbiornika wodnego Otmuchów przy maksymalnym poziomie piętrzenia to 129,5 mln metrów sześciennych. Akwen posiada najdłuższą w Polsce zaporę ziemną, której długość sięga 6,5 km.

Zbiornik to nie tylko blok zrzutowy z elektrownią, ale również przyległa infrastruktura – kanał ulgi wraz z przelewem bocznym w miejscowości Ścibórz oraz dwie przepompownie przy polderze południowym i północnym w miejscowościach Stary Paczków i Pomianów Dolny. Chroni przed powodzią cały zachodni region Opolszczyzny, dodatkowo produkuje energię elektryczną. Wraz ze zbiornikiem Nysa zasila w wodę żeglugę na Odrze, wspiera lokalne rolnictwo i przemysł, magazynuje wodę w okresach suszy oraz pełni funkcję turystyczną, będąc popularnym miejscem żeglowania, wędkowania i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu nad wodą.

Źródło: RZGW we Wrocławiu