Tylko w tym roku podróżni w województwie śląskim zyskają aż 7 nowych przystanków z Programu Przystankowego, m.in. w Katowicach i Wodzisławiu Śląskim. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostęp do kolei, m.in. dzięki realizacji zadań z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W woj. śląskim w ramach Programu Przystankowego zostanie zrealizowanych 20 zadań, które obejmują budowę 15 zupełnie nowych i modernizację 5 istniejących przystanków. Wartość zadania w Śląskiem przekroczyła 93 mln zł.
Od 10 grudnia zostaną udostępnione zupełnie nowe przystanki na południu województwa – Wodzisław Śląski Centrum i Pawłowice Śląskie Centrum.
Prace przy budowie przystanku Wodzisław Śląski Centrum zrealizowano szybciej niż zakładano w harmonogramie robót. Obiekt powstał między Wodzisławiem a Czyżowicami i jest zlokalizowany blisko rynku, co ułatwi dojazd do centrum miasta. Peron, dzięki pochylniom, został dostosowany do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się. Pawłowice Śląskie Centrum wybudowano na linii Żory – Chybie. Z nowego przystanku podróżni dojadą pociągiem m.in. do Rybnika, Gliwic, Wisły czy Cieszyna.
Zakończyła się budowa przystanków Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Dąbrowa, które zwiększą dostęp do kolei dla mieszkańców południowych dzielnic miasta. Wszystkie przystanki są wyposażone w wiaty, ławki i oświetlenie. Dobrą orientację w podróży zapewnią oznakowanie i tablice informacyjne. Dla podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się zbudowane zostały pochylnie i ścieżki naprowadzające. Udostępnienie przystanków możliwe będzie jak przewoźnik złoży wniosek o zatrzymywanie się na katowickich przystankach – planowane od 15 stycznia 2024 r.
W tym roku oddano do użytku zupełnie nowy przystanek Koniecpol Centrum nalinii kolejowej 61 Kielce – Fosowskie. Dzięki lokalizacji w centrum miasta, mieszkańcy zyskali dogodny dostęp do kolei. Z przystanku można dojechać pociągiem m.in. do Częstochowy, Kielc, Buska-Zdroju i Włoszczowy. Z myślą o rowerzystach powstały wiaty ze stojakami rowerowymi. Dla podróżnych powstał też parking przy przystanku z 17 dostępnymi miejscami.
Do przystanków w Rybniku Niedobczycach i Rybniku Niewiadomiu, które zmodernizowano w ubiegłym roku, dołączyły od września 2023 r. przebudowane, wygodne obiekty w Rybniku Paruszowcu między Rybnikiem a Leszczynami i w Warszowicach na linii Żory – Chybie.
Mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa oraz większy dostęp do pociągów poprzez budowę nowego przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe Jęzor. Obiekt zapewni mieszkańcom dojazd m.in. do dużego centrum handlowego. Przystanek zostanie zlokalizowany na odcinku linii kolejowej Katowice – Kraków. Obecnie prowadzone są prace przy dokumentacji projektowej dla obiektu. Zakończenie zadania zaplanowano w IV kwartale 2024 r. W przygotowaniu jest także dokumentacja projektowa dla modernizacji peronu na przystanku Radlin Obszary na linii Rybnik – Wodzisław Śląski.
Na etapie postępowań przetargowych jest 7 przystanków. Częstochowa Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew powstaną na linii kolejowej 146 Częstochowa – Chorzew Siemkowice. Między Gliwicami a Bytomiem zostaną wybudowane przystanki Zabrze Północ i Zabrze Maciejów.
Program przystankowy przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.
Źródło: PKP PLK S.A.