Największa i najważniejsza łódzka rewitalizacja dobiega końca. Zabytkowe osiedle przemysłowo-mieszkaniowe Księży Młyn zostanie w pełni wyremontowane do końca 2023 r. To szczególne miejsce na mapie Łodzi, zabytek, który jest unikatem na skalę światową.
Odnowionych zostanie tam łącznie aż 47 obiektów: kamienic, lokali gastronomicznych i użytkowych oraz budynków gospodarczych. Wiele z nich możemy już podziwiać w pełnej krasie.
Rewitalizacja na Księżym Młynie jest kompleksowa i obejmuje każdy, nawet najmniejszy, element. Famuły są odnawiane od piwnic aż po dachy – wzmacniane są konstrukcje budynków, zmieniają się wnętrza, pięknieją podwórza.
Prace, w większości wykończeniowe, trwają jeszcze w budynkach przy ul. Fabrycznej 19 i 19A, ul. Przędzalnianej 53, 55, 65 i 59 oraz ul. Księży Młyn 7 i 11. Pod tym ostatnim adresem już wkrótce pierwszych gości powita nowy lokal gastronomiczny, właśnie zakończył się proces wyłaniania ajenta.
Bezpieczeństwo na osiedlu
Na całym Księżym Młynie trwa instalacja kamer, które zostaną włączone do miejskiego systemu monitoringu, zarządzanego przez łódzką Straż Miejską. Zwiększy to bezpieczeństwo mieszkańców i gości, także podczas wielu imprez plenerowych. Do takich wydarzeń przeznaczono teren pośrodku osiedla.
Nowa ścieżka rowerowa
Już wkrótce na Księży Młyn będzie można wygodnie dojechać rowerem. Rozpoczęła się budowa drogi rowerowej, biegnącej śladem dawnej kolei Scheiblerowskiej. W tej chwili prace koncentrują się na odcinku od ul. Przędzalnianej do al. Śmigłego Rydza. W ramach tej inwestycji powstaną przejazd rowerowy i przejścia dla pieszych przez ul. Przędzalnianą, nowy chodnik, ławki i kosze na śmieci oraz oświetlenie.
Nie zabraknie zieleni – robotnicy zasadzą ponad 100 nowych drzew i kilkadziesiąt krzewów ozdobnych.
Źródło: UM Łódź / lodz.pl