Rośnie nowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie [WIZUALIZACJE]

Orzech

Na Bielanach przy ul. Papirusów powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej – budowany jest nowoczesny obiekt oraz remontowana dawna leśniczówka. Prace, które mają zakończyć się jeszcze w tym roku, obejmują także nowe zagospodarowanie terenu, w tym posadzenie dużej ilości zieleni.

Tuż przy Parku Młocińskim trwa budowa Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Nowy obiekt ma być miejscem edukacji ekologicznej dla dzieci oraz wszystkich zainteresowanych ekologią – niezależnie od wieku. Cały kompleks składać się będzie z powstającego właśnie budynku, przebudowanej leśniczówki oraz znajdującego się wokół nich, na nowo zagospodarowanego terenu.

CEE przy ul. Papirusów pozwoli rozszerzyć bazę dydaktyczną Lasów Miejskich – Warszawa. Obecnie leśnicy prowadzą działania edukacyjne w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki.

Praca wre

W remontowanej leśniczówce zamontowano już okna i drzwi oraz wykonano niezbędne instalacje. Przygotowano także elementy fundamentów, na których powstanie wkrótce drewniany taras. Obecnie w obiekcie trwa budowa ścianek wewnętrznych, roboty elewacyjne i dekarskie. Docelowo w leśniczówce będą się odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami.

W powstającym, nowym budynku CEE trwa układanie posadzek, wykonywanie instalacji oraz budowa ścianek działowych i montaż klimatyzacji. Prace prowadzone są także na zewnątrz, przy elewacji. Budynek Centrum Edukacji Ekologicznej będzie parterowy. Wewnątrz, na powierzchni około 780 mkw., znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Źródłem ogrzewania będą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Na budynku powstanie zielony dach o powierzchni około 300 mkw. Przewidziane jest także utworzenie ogrodu deszczowego.

Zmiany widoczne będą także dookoła obiektu. Nowe zagospodarowanie terenu ma przede wszystkim propagować działania ekologiczne - chroniące glebę, wody gruntowe oraz roślinność i zwierzęta. Najważniejszym elementem otoczenia pozostanie przestrzeń leśna, w której budowane jest Centrum. Wewnętrzne drogi ograniczone zostaną do minimum i w większości będą miały przepuszczalną nawierzchnię – trawiastą lub mineralną.

Ekologia przede wszystkim

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej powstaną placyki rekreacyjne i chodniki prowadzące do budynków. Pomiędzy nimi znajdą się ścieżki z nawierzchnią mineralną. Jedną z nich będzie można dojść do „klasy na świeżym powietrzu” w układzie amfiteatralnym, zbudowanej z kamiennych głazów wkomponowanych w naturalnie ukształtowaną skarpę oraz do miejsca spotkań zaaranżowanego z pni drzew ułożonych na trawie. Przy budynkach pojawią się drewniane tarasy. Taras przy budynku CEE będzie umożliwiał zejście na rozległą polanę.

W sąsiedztwie CEE powstanie malowniczy układ w formie suchego strumienia i niecki porośniętej niską roślinnością. Rozwiązanie to zapewni odbiór i krótkookresowe zatrzymanie wód opadowych spływających z dachu budynku, a następnie przefiltrowanie ich w głąb piaszczystego gruntu.

Zieleń

Na terenie CEE posadzonych zostanie 40 drzew. Będą to gatunki rodzime, typowe dla lasu mieszanego – przede wszystkim brzozy, jarzęby i lipy. Wśród ponad 1600 sadzonych krzewów dominować będą gatunki kwitnące i owocujące – róże, porzeczki, irgi i ligustry. Swoją kolorystyką ożywią one przestrzeń, zwiększą także bioróżnorodność i zapewnią pokarm dla ptaków.

Na terenie inwestycji powstaną murawy i łąki, w tym łąka z leśnym runem. Do gruntu trafi blisko 1000 sadzonek bylin, ponad 800 sadzonek traw i ponad 400 sadzonek pnączy.

Kiedy koniec prac?

Prace budowlane i te związane z nowym zagospodarowaniem terenu zakończą się jeszcze w tym roku. Następnie będzie trwało wyposażanie obiektu. Nowe Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Papirusów rozpocznie działalność w 2024 r.

Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk. Koszt inwestycji to 17,1 mln zł.

Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna".

Źródło: UM Warszawa