Świeżo oddane do użytku budynki Uniwersytetu Ekonomicznego i Akademii Sztuk Pięknych, trwająca rozbudowa Politechniki Wrocławskiej i Akademii Muzycznej czy nowe centra badawcze i laboratoria Uniwersytetu Przyrodniczego - wrocławskie uczelnie chętnie inwestują pieniądze w infrastrukturę. Sprawdziliśmy, jakie nowości czekały na studentów wraz z rozpoczęciem roku akademickiego.
Na Uniwersytecie Ekonomicznym inaugurację roku połączono z otwarciem wybudowanego za 18 mln złotych Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Kamiennej. Od października studenci i pracownicy naukowi mogą korzystać z jednej sali wykładowej i 20 sal dydaktycznych, które ulokowano na trzech kondygnacjach.
- Budynek zbudowaliśmy w niespełna 14 miesięcy. Wykonaliśmy kompleksowo "pod klucz" wszystkie prace budowlane i instalacyjne, łącznie z wyposażeniem obiektu w meble. Budynek dydaktyczny ma 16 metrów wysokości, 3 kondygnacje nadziemne i jedną podziemną, z przeznaczeniem na garaż na 53 samochody - mówi Mirosław Fuczko, dyrektor zespołów projektowych firmy Skanska.
Również studenci Akademii Sztuk Pięknych od początku roku akademickiego korzystają z nowego gmachu przy ul. Traugutta. Prace budowlane trwały tam od 2010 roku. Budynek ma 25 metrów wysokości. Ulokowane są w nim pomieszczenia wszystkich wydziałów ASP, pracownie warsztatowe i laboratoria, sale seminaryjne, galeria sztuki, magazyny oraz parking podziemny. Jednym z ważniejszych elementów nowego budynku jest piec ceramiczny i mini huta szkła, z których korzystać mogą studenci. Inwestycja pochłonęła około 53 milionów złotych.
Do końca roku kalendarzowego powinny zakończyć się prace przy powstającym przy ulicy na Grobli Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Czterokondygnacyjny budynek będzie przeznaczony dla trzech wydziałów uczelni: geoinżynierii, górnictwa i geologii, budownictwa lądowego i wodnego oraz mechaniczno-energetycznego. W budynku znajdą się m.in. sale dydaktyczne i laboratoria. Nie zabraknie także parkingu na 266 miejsc.
Na tym nie koniec. Jak mówił rektor Tadeusz Więckowski, politechnika jest obecnie wielkim placem budowy.
- Od wiosny 2013 roku ruszy Strefa Kultury Studenckiej. Działa już pierwsza część Międzyuczelnianego Centrum Dydaktyczno-Technologiczne TECHNOPOLIS, czyli Centrum Edukacyjno-Technologicznego przy ul. Długiej. Druga część centrum ruszyć ma w przyszłym roku akademickim, podobnie jak kolejka gondolowa, która połączy kampus PWr z Geocentrum - wyjaśnia Andrzej Charytoniuk z biura prasowego PWr.
Do końca 2012 roku zakończy się remont budynku B-1. Trwają też zaawansowane prace przy budowie BIBLIOTECHU, czyli Biblioteki Nauk Ścisłych i Technicznych. Ma ona zostać oddana do użytku w 2014 roku.
Swój kampus za blisko 52 mln złotych rozbudowuje również Akademia Muzyczna. Budynek E ma być otwarty jesienią przyszłego roku. Obiekt między ul. Zelwerowicza a pl. Jana Pawła II ma już zamontowaną elewację z płyt piaskowca. Trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku.
Znajdzie się miejsce na koncerty symfoniczne, kameralne i występy solistów. Wszystkie występy i imprezy artystyczne będą mogły być rejestrowane przez studio nagrań mające połączenie z salą koncertową. Wbudynku Eznajdzie również swoją nową siedzibę Studio Kompozycji Komputerowej oraz Pracownia Muzyki Teatralnej i Filmowej.
Sporo nowości czekało też na studentów Uniwersytetu Przyrodniczego. Wśród nowych inwestycji pracownicy uczelni wymieniają m.in. Ponadregionalne Rolnicze Centrum Kongresowe na Pawłowicach, Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych oraz Centrum Mikrobiologii i Oceny Zagrożeń Żywności Medycyny Weterynaryjnej.
Do celów edukacji ekologicznej przystosowano zespół parkowy w Pawłowicach, zmodernizowano też gmach główny uczelni, w tym nową salą posiedzeń senatu i konwentu oraz otoczenie gmachu głównego. Rozpoczęto też nowe inwestycje: Centrum Geo-Info-Hydro (uzyskując pełne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 81 mln zł) i przebudowę stacji badawczo-dydaktycznej na ośrodek edukacji ekologicznej ''Samowtór''.
- Ponadto, modernizacja i adaptacja Hotelu Asystenta przy ul. Pautscha na dom studencki pozwoliły na udostępnienie nowego akademika, dla którego studenci wybrali nazwę RAJ, bo - jak mówią - mieszka się w nim jak w raju. Uczelnia poszerzyła tym samym bazę mieszkaniową o szósty dom studencki i dodatkowe 245 miejsc o wysokim standardzie - dodaje Małgorzata Wanke-Jakubowska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.