Rusza nowa, wielka fabryka PepsiCo pod Środą Śląską na Dolnym Śląsku

Orzech

Budowa największej i najbardziej zrównoważonej środowiskowo fabryki przekąsek PepsiCo w miejscowości Święte pod Środą Śląską, na Dolnym Śląsku dobiegła końca. Już w środę 31 maja nastąpi uroczyste otwarcie najnowszego zakładu produkcyjnego tego międzynarodowego giganta.

Docelowe zatrudnienie w nowej fabryce wyniesie około 500 osób. Działania rekrutacyjne prowadzone są głównie wśród lokalnej społeczności. To największa inwestycja w dotychczasowej historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przypomnijmy, generalnym wykonawcą inwestycji była firma Budimex S.A. z Warszawy. Budowa trwała od 1 sierpnia 2021 roku. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w dniu 26 sierpnia 2021 r. Wartość prac jakie wykonał Budimex S.A. wynosi ponad 350 mln zł. Budimex S.A. w realizacji inwestycji odpowiadał za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną.

Pod Środą Śląską powstał od podstaw nowy zakład PepsiCo produkujący chipsy Lay's oraz nachosy Doritos. Będzie to największy i najbardziej zrównoważony środowiskowo obiekt PepsiCo w Europie.

Łączny koszt realizacji tej inwestycji wyniesie ponad miliard złotych – przede wszystkim ze względu na ultraekologiczne rozwiązania jakie zostaną zastosowane w tej fabryce. Inwestycja ta jest największą w historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Skorzystają też rolnicy z Dolnego Śląska. Przedsięwzięcie to daje możliwość odbudowy dawnej potęgi tzw. ziemniaczanego zagłębia w okolicach Środy Śląskiej. Inwestor przewiduje, że przy pełnej produkcji co roku będzie potrzebował około 10 tysięcy ton kukurydzy i 60 tysięcy ton dolnośląskich ziemniaków. A to oznacza zbyt dla wielu gospodarstw rolnych z okolicy.

Łączna zadaszona powierzchnia zakładu produkcyjno-magazynowego wraz z nowoczesną oczyszczalnią wyniesie ponad 55 tys. mkw. Powstał także automatyczny magazyn wysokiego składowania. Cała inwestycja rozłożona na dwa etapy zostanie zrealizowana do 2025 roku.

Najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład PepsiCo w Europie

Fabryka w Środzie Śląskiej będzie najbardziej zrównoważonym środowiskowo zakładem PepsiCo w Europie. Już na etapie projektowania zostały wzięte pod uwagę innowacyjne rozwiązania. Unikalną technologią będzie zbieranie i odzysk wody deszczowej na potrzeby zakładu. Zgromadzona woda po uzdatnieniu w procesie nanofiltracji będzie wykorzystywana w procesach technicznych. Trwają także prace nad przyzakładową oczyszczalnią ścieków, której wydajność wyniesie 1600 m3 na dobę. Zastosowane w reaktorach biologicznych metody są opatentowane i unikatowe w skali światowej. Oczyszczona woda będzie klasy "standard river". Nowatorskimi rozwiązaniami z obszaru ekologii będą także System Odzysku Ciepła (Heating Recovery System) – na potrzeby infrastruktury budynkowej, ciepła woda do mycia (CIP – Cleaning In Place) pozyskiwana z procesu chłodzenia oleju spożywczego oraz odzysk wody z procesu krojenia ziemniaków i zawracanie jej na wstępne płukanie ziemniaka.

– Sprawny przebieg projektu nowego zakładu firmy PepsiCo jest możliwy dzięki wspólnym działaniom zgranego i niezawodnego zespołu projektowego, budowlanego oraz zespołów wspierających PepsiCo. Jest to kompleksowe przedsięwzięcie, dlatego wymaga ono współpracy różnych specjalistów na wielu płaszczyznach. Naszą pracę w projekcie wyróżnia rzetelność wykonania, najwyższej klasy wiedza ekspercka z zakresu inżynierii oraz przyjazna zespołowa atmosfera – powiedział Krzysztof Dudziński, Starszy Lider Projektu w PepsiCo Polska, który nadzoruje budowę nowego zakładu.

Powierzchnia działki budowlanej wynosi ok. 30,6 ha, a powierzchnia zabudowy ok. 54 700 mkw. Inwestycja ma posiadać najwyższe parametry ekologiczne. Budynek został zaopatrzony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Z myślą o ochronie środowiska zainstalowana została również własna fotowoltaika na budynku biurowym oraz wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład osiągnie neutralność klimatyczną do 2035 roku.

– W Środzie Śląskiej Budimex zrealizował pierwszy w Europie zakład PepsiCo, którego rozwiązania projektowe mają na celu organicznie śladu węglowego obiektu już na etapie budowy. Inwestycja ta została wyposażona w zaawansowane i najbardziej efektywne technologicznie linie produkcyjne o najniższym zużyciu energii, wody i gazu na 1 kg produkcji – mówi Artur Popko, Prezes Budimex S.A.

Co będzie produkowane w nowym zakładzie PepsiCo?

W nowym zakładzie PepsiCo pod Środą Śląską z ziemniaków będą produkowane chipsy Lay's, Lay’s Oven Baked, a z kukurydzy nachosy Doritos. Produkty te trafią do ponad 20 europejskich krajów. Obecnie PepsiCo Polska na stałe współpracuje z 80 gospodarstwami dostarczającymi ziemniaki produkowane w 100% w sposób zrównoważony na obszarze 5800 hektarów.

Dzięki powstaniu nowej fabryki, PepsiCo nawiąże współpracę z kilkunastoma kolejnymi polskimi gospodarstwami, także w regionie, oferując im wsparcie w modernizacji środków produkcji oraz technik upraw.

Nowa fabryka PepsiCo będzie dostarczać przekąski zarówno na rynek polski, jak i na eksport do ponad 20 krajów, w tym m.in. Niemiec, Czech, Słowacji, a także Węgier.

– W Polsce inwestujemy i działamy już od 30 lat. Centralne położenie sprzyja rozwojowi naszej produkcji żywności w Europie Środkowej i Wschodniej – informował Silviu Popovici, prezes PepsiCo na Europę, podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 26 sierpnia 2021 r.

– Jednak rozwój musi odbywać się w sposób zrównoważony – zależy nam na tym, aby nasze zakłady były najbardziej ekologicznymi obiektami nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. W Środzie Śląskiej tworzymy przyszłość produkcji żywności. Chcemy zbudować obiekt modelowy pod względem zrównoważonego rozwoju na terenie całej Europy – dodał Silviu Popovici.

Frito Lay należy do PepsiCoamerykańskiego koncernu, który jest jednym z największych na świecie producentów i sprzedawców napojów oraz produktów spożywczych.