Rusza remont zabytkowego, przedwojennego dworca w Celestynowie pod Warszawą [ZDJĘCIA]

Orzech

Wybudowany w 1900 roku zabytkowy dworzec w Celestynowie w powiecie otwockim, w aglomeracji warszawskiej, czeka kompleksowa renowacja elewacji wraz z detalami architektonicznymi. Zostanie ona pomalowana na jasnopiaskowy kolor, z podziałami w kolorze brązowym. Podobny kolor będzie miała odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa. Budynek zyska nowe poszycie dachowe, napisy z nazwą dworca oraz okrągły zegar od strony peronów. Dworzec zyska również całkowicie nową iluminację nocną, podkreślającą walory architektoniczne budynku.

Sporo zmian czeka na podróżnych wewnątrz obiektu. Wystrój wnętrz połączy w sobie elementy historyczne i nowoczesne. W Celestynowie obsługa podróżnych będzie odbywała się w holu dworca, który będzie jednocześnie pełnił funkcję poczekalni. Zdecydowano się na pozostawienie w niej na posadzce oryginalnych płytek w kolorze zielonym i jasnobeżowym tworzących geometryczny wzór, a także odtworzenie drewnianej boazerii na ścianach.

Ciekawostką jest zachowanie po konserwacji niektórych ceramicznych włączników oświetlenia oraz odtworzenie szyldów przy drzwiach na wzór historycznych. Pozostałe wyposażenie poczekalni będzie nowoczesne. Podróżni znajdą w niej: ławki, gabloty na rozkłady jazdy pociągów, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze dworca zaprojektowano również toalety oraz pomieszczenia kasy biletowej.

Przebudowa dworca w Celestynowie to również zmiany w jego bezpośrednim otoczeniu. Przy budynku zostaną ułożone nowe nawierzchnie, wybudowane wiaty rowerowe oraz wytyczone miejsca postojowe. Planuje się również uporządkowanie zieleni i montaż nowych elementów małej architektury: ławek, oświetlenia oraz koszy.

Poprawi się także estetyka tego zabytkowego budynku. Zostaną wyeliminowane bariery architektoniczne oraz wprowadzone ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami. Dworzec stanie się również bardziej ekologiczny dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak energooszczędne oświetlenie, pompy ciepła czy systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, które optymalizują zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Będzie również bezpieczniej, bo w budynku zaprojektowano nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu.

Przebudowa dworca kosztować będzie łącznie 8,34 mln złotych brutto. InwestoremPolskie Koleje Państwowe S.A. Dokumentację projektową modernizacji dworca w Celestynowie wykonała firma MERITUM PROJEKT Marek Myrcik, a wykonawcą prac budowlanych będzie firma Heli Factor sp. z o. o.

Inwestycja realizowana jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki nim historyczne, objęte ochroną konserwatora zabytków dworce odzyskają swoje dawne piękno i staną się obiektami komfortowymi, bezpiecznymi i dostępnymi dla wszystkich podróżnych.

Planowany termin zakończenia inwestycji to lato 2024 roku.