Rządowe wsparcie dla Ziemi Słupskiej. Bedą nowe inwestycje

Orzech

Przegląd dotychczasowej realizacji „Rządowego programu na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2026” – to główny temat spotkania wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Karnowskiego z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz oraz z samorządowcami z tego regionu, które odbyło się w Gdańsku.

– "Ten program powstał w odpowiedzi na najpilniejsze potrzeby zgłaszane od lat przez przedstawicieli władz samorządowych z terenu Ziemi Słupskiej; w szczególności przez Słupsk, który zaliczany jest do grupy miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Wpływ na tę sytuację ma m.in. zlokalizowanie w podsłupskim Redzikowie bazy obrony antyrakietowej i wprowadzenie w związku z tą instalacją licznych ograniczeń w sferze gospodarczej i biznesowej. Dlatego głównym celem programu jest zwiększenie możliwości rozwojowych i inwestycyjnych tej części Polski oraz podniesienie poziomu i jakości życia jej mieszkańców" – podkreślił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.

Na wzrost kosztów realizacji inwestycji oraz na sytuację społeczno-gospodarczą w wielu regionach Polski wpłynęła także pandemia Covid-19 oraz trwająca już od ponad dwóch lat wojna na Ukrainie. Tego typu programy jak ten, adresowany do mieszkańców Ziemi Słupskiej, pomagają im w rozwoju społeczno-gospodarczym, planowaniu kolejnych inwestycji, tworzeniu nowych miejsc pracy czy też przyciąganiu turystów.

Rządowy Program na Rzecz Zwiększania Szans Rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2026, którego budżet na lata 2020-2026 wynosi 335 mln zł, realizuje trzy cele szczegółowe:

1. poprawę dostępności transportowej Ziemi Słupskiej oraz zwiększenie mobilności i wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2. podniesienie jakości życia mieszkańców Ziemi Słupskiej;

3. wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i turystycznej Ziemi Słupskiej.

Za realizację Programu odpowiada wojewoda pomorski. Natomiast Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiada za jego koordynację.

– "Dzięki tym inwestycjom nie tylko poprawiamy infrastrukturę i podnosimy jakość życia, ale także zwiększamy atrakcyjność naszego regionu dla inwestorów i turystów. Każdy zrealizowany projekt to krok w stronę lepszej przyszłości dla Ziemi Słupskiej i całego Pomorza" – powiedziała wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz.

Do tej pory w latach 2020-2024 ze środków pochodzących z tego Programu finansowe wsparcie otrzymało 60 zadań. Na ich realizację przeznaczono z dotacji celowej budżetu państwa w sumie ponad 225 mln zł. Inwestycje realizowane w ramach 36 z tych zadań zostały już oddane do użytku mieszkańców. Zakończono m.in.:

- budowę oraz wyposażenie przedszkola z oddziałami wczesnoszkolnymi w miejskości Włynkówko na terenie Gminy Słupsk,

- zwiększenie dostępności węzła transportowego w Słupsku o znaczeniu krajowym poprzez przebudowę ul. Zygmunta Augusta,

- rozwój infrastruktury drogowej Miasta Ustka poprzez budowę ul. Pogodnej w Ustce od ul. Wyszyńskiego do pl. Wolności,

- budowę dróg – ul. Kasztanowej i Świerkowej wraz z kanalizacją deszczową i oświetleniem na Osiedlu Północ w Dębnicy Kaszubskiej.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej