Skanska powraca do swojej wielkiej inwestycji mixed-use w Krakowie?

Orzech

Szwedzka Skanska wraca do swojego projektu zagospodarowania działki na krakowskich Grzegórzkach. Chodzi o teren położony pomiędzy aleją Pokoju, ulicą Rogozińskiego i ulicą Grzegórzecką, przy biurowcu K1 (popularny "Błękitek"). Inwestor zmienił jednak częściowo projekt, w stosunku do pierwotnego planu inwestycji w tym miejscu.

31 października do Urzędu Miasta Krakowa spółka Melar Development, powiązana ze Skanską złożyła wniosek o pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Obiekt ma powstać na działkach nr 108/7, 109/5, 107/5, 106/13, 104/14, Obręb 126105_9.0017, przy ul. Rogozińskiego. Inwestycja realizowana będzie w miejscu wyburzonych w 2019 r. niskich budynków, w których przez kilka lat pracowały redakcje lokalnych gazet: "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej", tu także mieściło się m.in. centrum poligraficzne i drukarnia.

Za projekt architektoniczny odpowiedzialny jest architekt Krzysztof Stępniak.

– "Budynek, o którym mowa, będzie miał charakter mieszkalny z lokalami usługowymi na parterze. Jeśli chodzi o szczegóły, to – już tradycyjnie – pokażemy je w momencie startu budowy" poinformował lokalny portal lovekrakow.pl Tomasz Meks, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na razie nie chce zdradzać więcej informacji na temat całego projektu.

Zmiana planów

Przypomnijmy, w czerwcu 2023 roku informowaliśmy, o planach w tej części stolicy Małopolski. Skanska zamierzała wybudować kompleks biurowo-usługowy Nowy Format klasy A. Docelowo miał się składać z trzech etapów o łącznej powierzchni ok. 51 000 mkw. (trzy budynki o wysokości 36 metrów). W ramach I etapu planowano budowę budynku A o powierzchni 20 000 metrów kwadratowych, o wysokości 9 pięter naziemnych (oraz dwa poziomy garażu podziemnego). Standardowa powierzchnia jednego piętra miała wynosić 2300 mkw.

Projekt architektoniczny przygotowała firma Artur Jasiński i Wspólnicy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o.

Rozpoczęły się też wówczas pierwsze prace przygotowawcze do realizacji inwestycji.

Zmiana planów raczej nie powinna dziwić. Rynek powierzchni biurowych w Polsce, w tym i w Krakowie, mocno zmienił się po pandemii. Wiele firm, najemców biurowców, nadal preferuje model pracy zdalnej czy hybrydowej. Obecnie zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe nie jest tak duże, jak jeszcze cztery lata temu, natomiast rynek mieszkaniowy nadal cierpi na zmniejszoną podaż.

Coraz więcej inwestorów zmienia w całej Polsce swoje plany i zamiast biurowców buduje lub planuje budować mieszkania, w tym na wynajem (PRS).

Tak miał wyglądać kompleks wielofunkcyjny Nowy Format w Krakowie:

LOKALIZACJA:

Stan na lipiec 2023 roku:

Protest mieszkańców

Okolicznym mieszkańcom nie spodobały się plany tej inwestycji i oprotestowali zamierzenia inwestora. Pod internetową petycją o nazwie „Stop betonowaniu – Nie dla Mordoru przy Grzegórzeckim” podpisało się łącznie ponad 240 osób. Protestującym mieszkańcom nie spodobała się perspektywa gęstej i wysokiej zabudowy, i potencjalne zablokowanie korytarzy przewietrzenia i prawdopodobieństwo zwiększenia się ruchu samochodów w tej okolicy.

Ostatecznie Skanska zrezygnowała z forsowania swojego pomysłu i postanowiła poszukać kompromisu.

– "Planowany budynek będzie częścią większego kompleksu typu mixed-use. Planujemy tu ciekawe zagospodarowanie terenu, tak jak w przypadku każdej naszej inwestycji. Będzie więc to z korzyścią dla okolicznych mieszkańców, z którymi byliśmy w kontakcie odnośnie naszych planów. Projektując cały kompleks wzięliśmy pod uwagę ich potrzeby" – poinformował portal lovekrakow.pl Tomasz Meks, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zapytany o to, czy wnioski mieszkańców zostały ostatecznie wzięte pod uwagę, odpowiada, że tak.

Skanska ma już jedno pozwolenie

Inwestor posiada już jedno pozwolenie. W 2021 roku prezydent Krakowa wydał pozwolenie na budowę zespołu budynków z infrastrukturą towarzyszącą. Dotyczy pierwszego etapu inwestycji, która miał polegać na budowie budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym. Planowany biurowiec miał mieć łącznie 20 tys. mkw. powierzchni użytkowej i 11 kondygnacji. Budynek ten nie powstał do dnia dzisiejszego.