Szwedzka firma Aira zainwestuje 1,27 miliarda złotych we Wrocławiu

Orzech

Kolejna wielka inwestycja zagraniczna w stolicy Dolnego Śląska. Szwedzka Aira, spółka należąca do Vargas Holding, do której należy produkujący baterie do elektrycznych aut Northvolt, rozpoczyna budowę fabryki pomp ciepła we Wrocławiu.

Marka systemów grzewczych Aira, działająca w Polsce pod szyldem Heatly.pl – obniżymy Twoje rachunki, uzyskała decyzję o wsparciu przez Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną "INVEST-PARK" inwestycji w wysokości 1,27 mld złotych!

W oficjalnym przekazaniu dokumentu uczestniczył jeden z dyrektorów firmy Aira, Petera Prema decyzję przekazał Prezes Zarządu WSSE "INVEST-PARK" Piotr Wojtyczka.

Fabryka powstanie w 2024 r. na terenie po Volvo Buses, które wycofuje się z Wrocławia. Istniejące hale produkcyjne zostaną zmodernizowane i dostosowane do produkcji nowego inwestora.

Inwestycja ma być wieloetapowa. Na początek fabryka we Wrocławiu ma zatrudnić kilkaset osób (nieoficjalnie mówi się o około 500 miejscach pracy). W miarę zwiększania mocy produkcyjnych będzie także rosło zatrudnienie. Jest spora szansa, że w ciągu kilku najbliższych lat dojdzie do poziomu 1500 pracowników czyli tyle, ilu straci pracę w związku z zamknięciem obecnie funkcjonującej w tym miejscu fabryki Volvo Buses. W liście intencyjnym inwestor wyraził także chęć zatrudnienia części specjalistów z Volvo.

Aira zainwestuje we Wrocławiu minimum 1,27 miliarda złotych

Co prawda Aira nie będzie budować fabryki od zera, tylko wykorzysta gotowe hale produkcyjne po Volvo Buses, jednak duże pieniądze zainwestowane będą w ich wyposażenie w odpowiednie linie produkcyjne.

Wiadomo też, że Vargas Holding zdecydował się na uruchomienie tej fabryki właśnie we Wrocławiu, ze względu na korzystną ofertę przedstawioną przez Volvo Buses oraz możliwość bardzo szybkiego uruchomienia produkcji, co było i jest bardzo ważne dla tego inwestora.

Fabryka Volvo Buses we Wrocławiu. Na części tego terenu powstanie nowa fabryka Aira:

To kolejna wielka fabryka pomp ciepła, która powstanie w Polsce.

Przypomnijmy, że swoje fabryki realizują lub wkrótce zaczną budować:

- Grupa Daikin Europe w Ksawerowie w powiecie pabianickim pod Łodzią. Zakład będzie specjalizował się w produkcji jednostek zewnętrznych do pomp ciepła nowej generacji. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro. To pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Docelowo znajdzie tam pracę 3000 osób do 2030 roku.

- Viessmann Technika Grzewcza, firma należąca do niemieckiej Grupy Viessmann w Legnicy, w województwie dolnośląskim. Wartość inwestycji szacowana jest na około 200 mln euro. Powstanie docelowo 1700 miejsc pracy. Zakończenie budowy fabryki przewidziano w III kwartale 2023 roku.

- Niemiecki Bosch, w Dobromierzu (powiat świdnicki), w województwie dolnośląskim. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie na Dolnym Śląsku ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 roku. Jak poinformowała Grupa Bosch, w nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną także w "otoczeniu" tej inwestycji. Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, z przeznaczeniem głównie na rynek europejski.