Torus sprzedaje gdański biurowiec FORMAT

Orzech

Greenstone, fundusz specjalizujący się w inwestycjach private equity, zakupił pakiet blisko 80% udziałów w spółce celowej będącej właścicielem biurowca FORMAT w Gdańsku. To pierwsza tak duża transakcja sprzedaży nowego obiektu biurowego na rynkach regionalnych w Polsce od 2022 roku. Sprzedającego, znanego dewelopera powierzchni komercyjnych – firmę Torus – w transakcji wspierali eksperci międzynarodowej agencji doradczej Cushman & Wakefield oraz kancelarii Greenberg Traurig. Po stronie kupującego zaangażowane były firmy LegalKraft oraz Trebbi.

Rynek inwestycyjny czekał na pierwszy pozytywny sygnał ożywienia na biurowej mapie w miastach poza Warszawą. Sprzedaż większościowego pakietu udziałów w ukończonym w 2022 roku biurowcu FORMAT to kolejny sukces dewelopera osiągnięty w wymagającym otoczeniu rynkowym.

– Nie ma co ukrywać – obecna sytuacja na rynku biurowym mocno się różni od tej, którą mieliśmy jeszcze kilka lat temu. Pocovidowa korekta wciąż trwa, ale z drugiej strony, jak pokazuje historia, projekty wysokiej jakości zawsze się bronią, ponadto mogą pozytywnie stymulować rynek. FORMAT budowaliśmy i komercjalizowaliśmy w pandemicznym i popandemicznych czasie, a jednak został wynajęty w 100% i znalazł nabywcę. Szczególnie cieszy fakt pierwszej w historii naszej firmy sytuacji, że w momencie sprzedaży biurowca nie ma w nim ani 1 metra kwadratowego powierzchni do wynajęcia – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus.

Greenstone, plasując kapitał międzynarodowych inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, swoją uwagę skupia szczególnie wokół polskiego rynku biurowego. Po tym, jak w 2022 roku fundusz sprzedał budynek Tensor, teraz wraca do Trójmiasta kupując większość udziałów w biurowcu FORMAT.

– Greenstone inwestuje na trójmiejskim rynku biurowym od 2017 roku, osiągając znakomite zwroty dla naszych klientów. Cieszymy się, że możemy kontynuować naszą historię inwestycyjną, nabywając FORMAT, którego kluczowe zalety to m.in. lokalizacja w strategicznej części Gdańska oraz niezwykła jakość wykonania – mówi Marcin Gajewski, Partner w Greenstone.

– Dodatkowo doceniliśmy wyjątkowy tzw. tenant-mix. Nasz główny najemca, ERGO Technology & Services, spółka zależna Munich Re (jedna z największych firm reasekuracyjnych w Europie, z ratingiem AA przyznanym przez agencję Fitch), sprawia, że najnowsza inwestycja Greenstone jest bardzo atrakcyjna i pozwoli nam nadal zapewniać wysokie zwroty dla naszych inwestorów – dodaje Stephane Chauvel, Partner w Greenstone.

FORMAT, oferujący blisko 16 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, zlokalizowany jest w biznesowej części Gdańska, na granicy Oliwy i Przymorza Małego. Jest świetnie skomunikowany – znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP/SKM Oliwa, zapewniając komfortowy i szybki dojazd do pracy z różnych kierunków aglomeracji. Budynek ten ma wszystkie cechy pozwalające nazywać go obiektem klasy A. Poza lokalizacją, jakością i funkcjonalnością, na uwagę zasługują zastosowane w nim rozwiązania architektoniczne i technologiczne uwzględniające aspekty środowiskowe oraz pozwalające na tworzenie zdrowego, przyjaznego środowiska pracy. Potwierdzeniem tego są też certfikaty LEED Platinum oraz „Obiekt bez barier”.

Najemcami FORMATU są m.in. ERGO Technology & Services, Foundever, Mako TSL, Dr. Oetker, Assa Abloy Mercor Doors, Siemens Gamesa, Symfonia oraz Finsa. W budynku działa również collab – operator elastycznych powierzchni biurowych sygnowany marką Torus.

Za projekt architektoniczny biurowca FORMAT odpowiedzialna jest znana polska pracownia architektoniczna APA Wojciechowski.

– Nic dziwnego, że pierwsza po dłuższej przerwie tak duża transakcja na biurowym rynku regionalnym dotyczy właśnie tej lokalizacji i tego dewelopera. Oliwa jest głównym hubem biznesowym na mapie Trójmiasta, pomimo tego, że sporą popularnością cieszą się także inne miejsca wzdłuż linii SKM. Natomiast Torus już nie raz potwierdził jakość swoich inwestycji, co przełożyło się na zaufanie ze strony Greenstone, który z dużą uważnością buduje portfolio projektów. Ta transakcja jest potwierdzeniem, że dla prywatnych inwestorów i funduszy typu private equity otworzyło się wiele ciekawych możliwości, co być może zwiększy też aktywność innych międzynarodowych graczy rynku kapitałowego – tłumaczy Marcin Kocerba, Partner w Dziale Capital Markets w Cushman & Wakefield w Polsce.

Trójmiasto pozostaje trzecim, po Krakowie i Wrocławiu, największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce. I to pomimo, że według danych opublikowanych przez Cushman & Wakefield po I kwartale 2024 roku, od początku roku do użytku nie oddano tu żadnego nowego obiektu biurowego.

Torus jest jednym z liderów wśród polskich deweloperów biurowych, choć jego portfolio jest znacznie szersze – składają się na nie inwestycje hotelowe, w tym rewitalizacje, magazynowe, także mieszkaniowe. Do tej pory firma stworzyła na trójmiejskim rynku ponad 180 tys. m kw. powierzchni najmu. Uwzględniając Format zrealizowała też 8 sprzedaży swoich nieruchomości biurowych do 7 różnych funduszy.