Trilux, niemiecki producent oświetlenia LED, otwiera fabrykę pod Lublinem

Orzech

W Świdniku pod Lublinem w czwartek 12 września zostanie otwarta najnowsza, a zarazem pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej fabryka Grupy TRILUX, globalnego eksperta oświetleniowego specjalizującego się w ekologicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach B2B. Zakład o powierzchni 23 000 mkw., spełniający kryteria certyfikacji BREEAM, wybudowała firma Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie.

W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie 250 osób, ale co ważniejsze, docelowo będzie ona kluczowym hubem dla Grupy TRILUX w tej części Europy. To duża szansa dla polskiej gospodarki, a przede wszystkim dla regionu lubelskiego, który stara się przyciągać właśnie takich globalnych inwestorów. Firma będzie również korzystać z potencjału ludzkiego regionu, w tym Lublina, który jest ważnym ośrodkiem akademickim.

Na 12 września zaplanowano otwarcie nowej fabryki w Świdniku koło Lublina. Obiekt położony przy ul. Nadleśnej 9 będzie pełnić także rolę ośrodka R&D.

– „Inwestycja umożliwi Grupie TRILUX nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych i montażowych oraz usprawnienie logistyki w tej części Europy, ale także rozwój nowych produktów oraz prowadzenie działań administracyjnych i IT” – podkreśla Hubertus Volmert, CEO Grupy TRILUX i dodaje – „Naszym celem jest konsolidacja, ale też dalszy rozwój sprzedaży i umocnienie naszej pozycji na niezwykle szybko rozwijających się rynkach Europy Środkowo-Wschodniej”.

Fabryka o powierzchni prawie 23 000 mkw. będzie pierwszym tego typu obiektem Grupy TRILUX w Europie Środkowo-Wschodniej, a jak podkreśla Marek Foryński, Managing Director, Panattoni BTS – „Wybór Świdnika potwierdza zarówno ogromny potencjał tego miasta, jak i znaczenie Polski dla rozwoju przedsiębiorstw w regionie CEE. Zgodnie z aktualnymi trendami, lokalizacja zakładu pozwoli firmie być bliżej klientów, a co za tym idzie zabezpieczyć łańcuchy dostaw i reagować szybciej na dynamiczne potrzeby lokalnego rynku. Naszą rolą jest dostarczenie idealnie dopasowanego obiektu, który umożliwi efektywne wykorzystanie potencjału lokalizacji w wieloletniej perspektywie”.

– „Przy wyborze lokalizacji Polska nie była jedynym krajem branym pod uwagę. Cieszę się ogromnie, że w procesie due diligence to właśnie nasz kraj wygrał” – podkreśla Arkadiusz Lewenko, General Manager Central & Eastern Europe, TRILUX.

– „Wierzę, że demokratyczną i otwartą kulturą pracy, która jest rzeczywistym wyróżnikiem TRILUX jako pracodawcy, uda nam się nie tylko przyciągnąć do naszego zakładu w Świdniku wielu utalentowanych ekspertów w dziedzinie nowoczesnych technologii i ekoprojektowania, ale także osoby o takich specjalizacjach, jak inżynier procesu ds. zarządzania łańcuchem dostaw czy planista produkcji” – dodaje.

Nowy zakład to istotny element w strategii zrównoważonego rozwoju firmy TRILUX

Skrócenie transportu do europejskich odbiorców pozwoli zredukować ślad węglowy, a Panattoni zadba o standardy związane ze zrównoważonym budownictwem. Budynek przejdzie certyfikację metodą BREEAM na poziomie Excellent. Zarówno w hali produkcyjnej, jak i w przestrzeniach biurowych zaimplementowane zostanie nowoczesne oświetlenie wraz z systemem sterowania DALI (elementy systemu oraz oprawy dostarczy TRILUX). Ściany elewacyjne oraz dach budynku będą miały zwiększoną izolacyjność, a w oknach zamontowane zostaną wewnętrzne i zewnętrzne żaluzje. Ponadto dach budynku zostanie wzmocniony, co umożliwi w przyszłości montaż instalacji fotowoltaicznej. Dla pracowników przewidziano infrastrukturę rowerową, a także punkty ładowania samochodów elektrycznych. W fazie projektowania jest rozbudowana aranżacja zieleni i małej architektury przed wejściem do biura i przy tarasie, która obejmie między innymi ławki, rabaty wielogatunkowe, nawierzchnię mineralną. W trosce o zachowanie bioróżnorodności przewidziana jest także łąka kwietna, nasadzenia drzew i krzewów rodzimych gatunków oraz hotele dla owadów.

Fabryka TRILUX będzie zlokalizowana w okolicy ważnych węzłów komunikacyjnych i dróg S12 i S17, które pozwolą na szybką dystrybucję na terenie kraju oraz całego regionu CEE. Dodatkowym atutem lokalizacji jest bliskość Portu Lotniczego Lublin.