W centrum Warszawy powstaje 130-metrowy biurowiec Skyliner II [FILMY]

Orzech

W Warszawie trwa budowa kolejnego wieżowca. Karimpol buduje na Woli, przy Rondzie Daszyńskiego 130-metrowej wysokości biurowiec Skyliner II, który zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Łącznie cały kompleks przy ul. Prostej 67 zaoferuje 73 tys. mkw. powierzchni wynajmu. Zakończenie budowy Skylinera II planowane jest na końcówkę 2026 roku.

Nowy warszawski biurowiec Skyliner II ma liczyć 23 tys. mkw. powierzchni rozmieszczonej na 28 kondygnacjach. Projekt architektoniczny przygotowała znana, renomowana polska pracownia APA Wojciechowski Architekci.

Generalny wykonawca inwestycji, firma Warbud S.A. rozpoczęła budowę w lutym 2024 r. Na realizację wieżowca Skyliner II będzie miała 34 miesiące.

Większość powierzchni użytkowej – 23 tys. mkw. zostanie przeznaczona na biura. Lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1 tys. mkw. Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner oddanego do użytku na początku 2021 roku i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki.

Na razie Skyliner II schodzi konstrukcją do dołu, by już niedługo zacząć piąć się w górę. Zaawansowane technologie budowlane pozwoliły na wykonanie ścian szczelinowych o głębokości 33 metrów oraz 59 sztuk żelbetowych baret sięgających nawet 38 metrów w głąb ziemi.

Te imponujące elementy głębokiego fundamentowania wraz z 42 tymczasowymi słupami stalowymi, są kluczowe dla podparcia stropów rozporowych oraz płyty fundamentowej całego obiektu.

Grubość płyty dennej waha się od 1,9 metra do niemal 5 metrów, co świadczy o niezwykłej solidności i trwałości konstrukcji.

– Budowa Skylinera II to projekt, który wymaga od nas nie tylko wiedzy technicznej, ale również wyjątkowej precyzji i planowania ze względu na funkcjonującą już pierwszą fazę projektu – Skyliner I – oraz otaczającą nas zabudowę. Jesteśmy jednak doskonale przygotowani, aby sprostać tym warunkom. Jesteśmy zadowoleni z obecnego tempa robót i jednocześnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na budowie – podkreśla Szymon Zduńczyk, członek zarządu i dyrektor zarządzający w Karimpol Polska.

Obecnie realizowana jest pierwsza faza wykopu do poziomu -7,5 m. Prace te są niezwykle wymagające ze względu na konieczność przebicia się przez warstwy nasypów, glin i piasków. Kolejny etap to wykonanie stropu rozporowego, który umożliwi dalsze prace na głębokości – 13 metrów, by docelowo sięgnąć 22 metrów głębokości.

– Mimo że wieża Skylinera II jest niższa od poprzedniczki, jej realizacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Okoliczna zabudowa i zastany układ komunikacyjny generują prawdziwe wyzwanie logistyczne. Dysponujemy tylko jednym dojazdem do budowy, a organizacja zaplecza budowy wymaga od nas nie lada ekwilibrystyki. Jedyne dźwigi, jakie mogą pracować w tych warunkach, to te o uchylnych ramionach, wyposażone w system antykolizyjny z sąsiednimi budynkami. Szczególne wyzwanie stanowić będzie szczytowa część budynku i podwójnej wysokości kondygnacje techniczne zwieńczone 15-metrowymi skośnymi ścianami attykowymi – mówi Piotr Pikuła, Dyrektor Kontraktu Skyliner II w Warbud S.A.

Oba wieżowce grupy Karimpol połączy wspólne podium. To w drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność naturalna. Łącznie ogólnodostępne podium kompleksu będzie posiadało 4500 mkw. powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy.

– Skyliner II to naturalna kontynuacja pierwszego etapu naszej inwestycji przy Rondzie Daszyńskiego. To będzie nowoczesny i zrównoważony projekt, który wpisze się w najnowsze trendy związane z ESG – mówią Andreas Prokes i Harald Jeschek, partnerzy zarządzający Grupy Karimpol.

Dodają, że feedback dotychczasowych najemców i rozmowy z potencjalnymi użytkownikami nowego projektu wyraźnie pokazują, że Warszawa to doskonałe miejsce do tworzenia atrakcyjnych przestrzeni biurowych uzupełnionych dodatkowymi funkcjami służącymi pracownikom. Najemcy bardzo cenią takie rozwiązania, szczególnie gdy idą one w parze z indywidualnym podejściem.

– Już przy pierwszej fazie kompleksu Skyliner wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. To ikoniczny i ponadczasowy budynek, który stał się poniekąd symbolem rozwoju biznesowego Woli. Przy projektowaniu drugiego biurowca chcieliśmy, żeby obydwa budynki były ze sobą spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był wyjątkowy – mówi Michał Sadowski, architekt, współwłaściciel i wiceprezes zarządu APA Wojciechowski Architekci.

WIZUALIZACJE:

Na najwyższych kondygnacjach budynku powstaną tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 mkw. Każdy z nich będzie miał swój indywidualny charakter i różne przeznaczenia. Wszystkie tarasy połączą zewnętrzne schody. Będą one obsługiwane również przez windę. W całej inwestycji znajdzie się ich w sumie 10 – 7 głównych, 2 obsługujące garaż i 1 pożarowa.

Wokół inwestycji zostanie także zagospodarowany ogólnodostępny plac, zachęcający użytkowników kompleksu oraz okolicznych mieszkańców do korzystania z niego. Zasadzona roślinność stworzy przyjemną przestrzeń łącząc biura przy Rondzie Daszyńskiego z sąsiednimi projektami mieszkaniowymi. W nowym biurowcu do dyspozycji zmotoryzowanych użytkowników będzie 5-kondygnacyjny parking podziemny dla 217 samochodów i 100 rowerów.

Skyliner II uzyskuje BREEAM Outstanding

Skyliner II to drugi etap kompleksu warszawskich wysokościowców, których właścicielem jest Grupa Karimpol. Projekt dostarczy na rynek biurowy ok. 24 000 mkw. powierzchni najmu. Dzięki współpracy inwestora, architektów z APA Wojciechowski Architekci oraz JWA, które jest asesorem w procesie certyfikacji budynku, biurowiec uzyskał BREEAM New Construction na poziomie Outstanding, uzyskując wynik 91,9%.

W ramach wsparcia procesu certyfikacji zespół JWA przygotował wstępną ocenę projektu Skyliner II, z określeniem wytycznych BREEAM niezbędnych do uzyskania oczekiwanego poziomu certyfikacji. Następnym krokiem była ścisła współpraca z zespołem architektów z APA Wojciechowski Architekci oraz projektantami branżowymi i wsparcie przy wdrożeniu wytycznych na etapie projektowania. JWA stworzyło szereg opracowań i analiz, które potwierdziły wysoki standard biurowca oraz spełnienie wysokich kryteriów w zakresie ogólnego wpływu obiektu na środowisko w cyklu życia, a także komfortu termicznego, zużycia energii i wykorzystania rozwiązań pasywnych, dostępności światła dziennego i efektywnego wykorzystania materiałów na etapie budowy oraz oszacowania kosztu cyklu życia. Następnym etapem jest współpraca z generalnym wykonawcą Warbud S.A. i ocena procesu budowy oraz ocena powykonawcza.

– Przy realizacji Skyliera I kwestie ESG były dla nas priorytetem i chcieliśmy by nasz projekt spełniał najwyższe standardy środowiskowe i społeczne. Dzięki wysokim parametrom, które udało nam się wypracować biurowiec jest ekologiczny, przyjazny dla użytkowników i dla otoczenia, w którym funkcjonuje. Już na etapie pracy koncepcyjnej nad drugą wieżą podnieśliśmy poprzeczkę jeszcze wyżej i dzięki współpracy z architektami z APA Wojciechowski Architekci oraz zespołem JWA osiągnęliśmy najwyższy poziom certyfikacji - Outstanding. Teraz, w trakcie budowy, wspólnie z generalnym wykonawcą, firmą Warbud S.A., dbamy by ten proces był jak najmniej uciążliwy dla środowiska i sąsiadów. Skyliner II będzie, podobnie jak pierwsza wieża, zasilany z odnawialnych źródeł energii, będzie spełniał najwyższe standardy ekologiczne, będzie przyjazny dla różnych grup użytkowników i przede wszystkim dzięki zastosowanym technologiom będzie ponadczasowy – mówi Szymon Zduńczyk, członek zarządu i dyrektor zarządzający w Karimpol Polska.

– Certyfikacja budynków biurowych i potwierdzanie ich możliwie niskiego wpływu na środowisko jest koniecznym elementem realizowania świadomej strategii ESG dla firm, które budują, zarządzają lub kupują ten rodzaj nieruchomości. Projekt Skyliner II to dla nas coś więcej, niż sam proces oceny i wdrażania rekomendacji. Każdy tak duży budynek wpływa na codzienne życie okolicy, sąsiadów i pracowników, a my możemy przyczynić się do tego, że jest budowany mądrze i z myślą o każdej z tych grup – tłumaczy Błażej Szymczyński, Principal Expert w zespole Sustainability Advisory, JWA.

– Tak wysoki wynik certyfikacji dla Skyliner II, budynku biurowego o tej skali, był możliwy dzięki dużej świadomości i otwartości inwestora oraz dobrej współpracy z zespołem projektowym. Od samego początku za cel mieliśmy najwyższy poziom BREEAM i wspólnie udało nam się go uzyskać – podkreśla Olga Więckowska, BREEAM NC International Assessor i Sustainability Expert w zespole Sustainability Advisory, JWA.

W procesie certyfikacji udział wziął zespół JWA Eweliny Ulanickiej – Olga Więckowska, Sustainability Expert oraz Adrian Nowiński, Sustainability Junior Specialist.

JWA jest największym zespołem w CEE prowadzącym procesy certyfikacji i oceny wielokryterialnej budynków komercyjnych oraz mieszkaniowych tj. BREEAM, WELL, LEED, Fitwel, SmartScore, WiredScore. JWA pracuje dla największych firm z branży real estate w CEE i Meksyku.