W centrum Wrocławia powstaje Quorum, największy kompleks wielofunkcyjny we Wrocławiu [FILM + ZDJĘCIA]

Orzech

W ścisłym centrum stolicy Dolnego Śląska, zaledwie kilkaset metrów od Rynku, przy ul. Sikorskiego, tuż nad rzeką Odrą powstaje największy projekt typu mixed-use we Wrocławiu i jeden z największych tego typu w Polsce.

W skład Quorum wejdą dwa wieżowce: 140-metrowy i 73-metrowy. Wyższa wieża będzie drugim co do wysokości obiektem w stolicy Dolnego Śląska (po Sky Tower). Wielofunkcyjny kompleks Quorum obejmie w sumie pięć budynków, integrując przestrzenie usługowe, biurowe i mieszkaniowe. Docelowo Quorum zaoferuje 92 tys. mkw. powierzchni wysokiej klasy biur oraz przestrzeń usługowo-handlową i 341 mieszkań.

Architektura kompleksu sprawi, że ze wspólnej podstawy wyrastać będą wieże. Na najwyższej, trzydziestej piątej kondygnacji jednej z nich znajdować się będzie taras widokowy, z którego odwiedzający będą mogli podziwiać wyjątkową panoramę Wrocławia i okolic.

Wieża biurowa, która sięgnie 140 metrów stanie się drugim najwyższym budynkiem stolicy Dolnego Śląska. W parterze obiektów Quorum od strony wschodniej, północnej i zachodniej znajdą się lokale usługowe. Na podium całego kompleksu oraz na poziomie czwartej kondygnacji zaprojektowano także dostępne dla wszystkich pracowników i mieszkańców tarasy oraz zielone przestrzenie.

Ponadto od południowej strony budynku D, po przeciwnej stronie ulicy, powstaną ogólnodostępne tereny zielone i deptak. W całym kompleksie przewidziano ok. 1,5 tys. miejsc postojowych.

Resi Capital S.A., spółka należąca do grupy kapitałowej Cavatina Group S.A., uruchomiła sprzedaż apartamentów Premium nad Odrą, w centrum Wrocławia. Na rynek trafiło tym samym 341 mieszkań o bardzo wysokim standardzie, przygotowywanych w ramach wielofunkcyjnego projektu Quorum na wrocławskim Szczepinie. Mieszkania będą gotowe do zamieszkania w połowie 2023 r.

Projekt przewiduje zarówno kawalerki, jak i mieszkania 2-, 3- i 4-pokojowe – metraże od 25 do 79 mkw., z których rozpościerać się będzie widok na panoramę miasta. Istnieje także opcja połączenia lokali, dla osób zainteresowanych większymi przestrzeniami. Do każdego mieszkania przynależeć będzie miejsce parkingowe. W ofercie dostępne będą również komórki lokatorskie.

– Oferta mieszkań w Polsce stopniowo się kurczy pomimo wciąż dużego zapotrzebowania. Coraz mniej też jest tak dogodnych, świetnie skomunikowanych obiektów premium, jak nasze inwestycje. Wrocławskie Quorum daje rzadką dziś okazję do zamieszkania w wyjątkowym miejscu, zapewniającym dodatkowo dostęp do pełnej infrastruktury wokół oraz dużej ilości naturalnej zieleni i stref relaksu. W ofercie mamy mieszkania w standardzie deweloperskim z opcją wyboru wykończenia „pod klucz” w jednym z dwóch wariantów: „Premium” oraz „Komfort”. Kompleksowe przygotowanie lokali to wciąż na polskim rynku nowość, ale spotykająca się z rosnącym zainteresowaniem, szczególnie w obliczu trudności z indywidualnym znalezieniem sprawdzonej ekipy remontowej – mówi Anna Łagowska-Cioch, Head of Residential Sales & Leasing Resi Capital S.A.

W sumie do 2023 r. w obu obszarach działalności zostanie oddanych do użytkowania 2 tys. nowych mieszkań, natomiast do 2025 r. – już ponad 5 tys. W budowie są już projekty we Wrocławiu, Łodzi i Katowicach, z czego mieszkania na sprzedaż zostaną zaoferowane w pierwszej kolejności w ramach projektu Quorum we Wrocławiu.

Docelowo, przy wsparciu nowego podmiotu w ramach Grupy CavatinaCavatina International – odpowiadającego za stworzenie platformy inwestycyjnej i pozyskanie partnerów kapitałowych oraz możliwe wyjście na rynki poza Polską, Resi Capital ma zbudować przynajmniej 10 tys. mieszkań na wynajem i sprzedaż.

Projekty przygotowywane przez Resi Capital wyróżniają się wysoką jakością, ciekawą architekturą oraz energooszczędnością i prośrodowiskowymi rozwiązaniami. Wszystkie obiekty budowane przez spółkę będą podlegały ocenie w ramach międzynarodowego systemu BREEAM – takie podejście nie jest jeszcze standardem na rozwijającym się w tym zakresie polskim rynku mieszkaniowym. Firma sukcesywnie realizuje zaplanowane inwestycje jednocześnie pracując nad procesami akwizycji kolejnych gruntów.

– Z dużą uwagą podchodzimy do wyboru atrakcyjnych terenów pod kolejne projekty. Na rynku najmu instytucjonalnego wiele projektów powstaje na gruntach przeznaczonych pod usługi. My, chociaż koncentrowaliśmy się od początku na tworzeniu portfela PRS, kupowaliśmy jedynie grunty z przeznaczeniem stricte pod mieszkania. Dzięki temu możemy elastycznie dopasowywać naszą ofertę pod lokalne zapotrzebowanie – mówi Bartłomiej Wentlandt, wiceprezes Resi Capital.

– Posiadając w ramach grupy kompetencje niezbędne na każdym etapie procesu inwestycyjnego: od zakupu gruntu, poprzez projektowanie i wykonawstwo, aż po wykończenie i zarządzanie lub sprzedaż, mamy dużą elastyczność w kształtowaniu naszego biznesu. Z kolei dywersyfikacja portfela pozwala nam na wykorzystanie rynkowej szansy i optymalizację przepływów finansowych pod kątem dalszej strategii rozwoju – dodaje Bartłomiej Wentlandt.