W jakich polskich miastach jest teraz najłatwiej o pracę? [RAPORT]

Orzech

W styczniu 2022 roku na portalach rekrutacyjnych opublikowano około 307 tys. nowych ofert pracy w Polsce. Jest to o 37 proc. więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Najbardziej poszukiwani są pracownicy w branży IT.

Firma Element zebrała dane z rynku pracy dla Grant Thornton. Z przygotowanego raportu wynika, że liczba nowych ogłoszeń o pracę, pomimo kolejnych fal pandemii CoVid-19 stale utrzymuje się na wysokim poziomie. W styczniu 2022 roku pracodawcy opublikowali łącznie na 50 największych portalach rekrutacyjnych 307 tys. nowych ofert. Jest to o 83 tys. więcej niż w styczniu 2021 roku oraz o 4 proc. więcej niż w styczniu 2020 roku, czyli przed dotarciem pandemii do Polski.

– Rok 2022 na razie na rynku pracy nie zawodzi. Pracodawcy nadal są bardzo aktywni – chętnie poszukują pracowników do swoich zespołów i robią to nie tylko częściej niż przed rokiem, ale też częściej niż przed pandemią. Pozytywne trendy z 2021 roku są więc aktualne i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta miała się diametralnie zmienić w najbliższych miesiącach – informuje Monika Smulewicz, partenr w Grant Thorton.

– Oczywiście przedsiębiorcy mierzą się z nowymi barierami i zagrożeniami, np. przyspieszającą inflacją, kłopotami z wdrożeniem zmian związanych z Polskim Ładem czy rosnącymi stopami procentowymi. Trudno dzisiaj przewidzieć, jak silnie czynniki te wpłyną na rynek pracy w Polsce, ale wydaje się, że skoro pracodawcy nawet z dwuletnią pandemią poradzili sobie bez większych problemów, to z tymi wyzwaniami też sobie spokojnie poradzą – dodaje Smulewicz.

Od marca 2021 roku roczna dynamika nowych ofert pracy publikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych osiąga wyłącznie dodatnie wyniki. W styczniu 2022 roku pracodawcy opublikowali aż 307,3 tys. nowych ofert pracy. To wynik wyższy o 37 proc. w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

Z zebranych przez firmę Element dla Grant Thornton danych wynika, że kryzys związany z pandemią CoVid-19 przeszedł już do historii, a rynek pracy od kilku miesięcy stale jest na kursie wzrostowym.

"Po tym, jak w trakcie 2021 roku w polskiej gospodarce zniesiono niemal wszystkie istotne ograniczenia związane z walką z koronawirusem, pracodawcy w Polsce szybko zapomnieli o kryzysie i wrócili do znanej nam sprzed pandemii walki o pracownika. W dodatku styczeń 2022 roku to już kolejny miesiąc z rzędu, w którym liczba nowych ofert pracy (307 tys.) opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych jest nie tylko wyższa od liczby ofert pracy w analogicznym miesiącu rok temu (224 tys.), ale również wyższa od liczby ofert dwa lata temu, czyli jeszcze przed pandemią (296 tys.). Ten wynik potwierdza przedstawianą od kilku edycji raportu tezę, że rynek pracy po głębokim załamaniu w 2020 roku nie tylko odrobił straty wywołane koronawirusem, ale zrobił to wręcz z nadwyżką, tzn. popyt na pracowników w Polsce jest obecnie wyższy niż przed pandemią" – czytamy w raporcie Element dla Grant Thornton.

Od rozpoczęcia pandemii CoVid-19 najniższą liczbę nowych ofert pracy wśród największych miast w Polsce notuje Poznań. W stolicy Wielkopolski opublikowanych zostało nie tylko najmniej ogłoszeń, ale to właśnie w tym mieście notowane są największe spadki w ujęciu rocznym. Tylko raz, w czerwcu 2021 r. Poznań opuścił ostatnie miejsce w zestawieniu i pod względem liczby ofert pracy wyprzedził Katowice.

W następnych miesiącach Poznań powrócił na ostatnią pozycję. W styczniu 2022 r. w stolicy Wielkopolski pojawiło się 2,3 tys. nowych ogłoszeń o pracę, w Katowicach było to 3,1 tys. ogłoszeń.

Wśród badanych przez Element największych miast w Polsce od początku pandemii CoVid-19 najlepiej pod względem liczby aktywnych ofert pracy radzi sobie Warszawa. W styczniu 2022 roku, w stolicy Polski opublikowano łącznie 40,1 tys. ofert pracy czyli aż o 67 proc. więcej niż w styczniu 2021 roku.

Za Warszawą znajduje się Kraków (18,6 tys. ogłoszeń rekrutacyjnych, co stanowi wzrost o 55 proc. rok do roku) oraz Wrocław z liczbą 12,6 tys. ogłoszeń. Stolica Dolnego Śląska zanotowała wzrost rok do roku aż o 69 proc.

Jak wynika z raportu Element dla Grant Thornton największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku zanotowano wśród zawodów z branży IT (o 87 proc. więcej niż w styczniu 2021 roku) oraz wśród zawodów związanych z prawem (wzrost o 79 proc.).

Najniższy wzrost popytu na rynku pracy w Polsce dotyczy zawodów medycznych (o 16 proc. rok do roku). Jak zauważają autorzy raportu taka tendencja może być spowodowana efektem wysokiej bazy sprzed roku, kiedy popyt na pracowników ochrony zdrowia był bardzo silny. Niski odsetek wzrostu miały w styczniu również zawody związane z wykonywaniem pracy fizycznej (25 proc.) oraz zawody finansowe (28 proc.).

– Styczeń 2022 roku był kolejnym miesiącem, w którym wyraźnie widać silny popyt na nowych pracowników i dotyczy to niemal każdej badanej przez nas profesji. Właściwie nie ma grup zawodowych ani miast, w których dynamiki ofert pracy nie byłyby wyraźnie dodatnie w ujęciu rocznym – informuje Maciej Michalewski, CEO Element.

– Należy jednak pamiętać, że tak silny popyt na pracowników dla pracodawców jest wyzwaniem lub wręcz utrapieniem. Już teraz mierzą się oni z rosnącymi cenami towarów, energii czy innych kosztów produkcji, tymczasem zaostrzająca się walka o pracownika sprawia, że pracodawcom coraz mocniej rosną też koszty wynagrodzeń. Pracownicy, czując swoją coraz silniejszą pozycję negocjacyjną, oczekują od pracodawców coraz wyższych podwyżek płac. Paradoksalnie siła polskiego rynku pracy – choć jest efektem sukcesu polskich firm – może być więc dla nich też źródłem poważnych problemów z zachowaniem płynności – podkreśla Michalewski.