W Jedlinie-Zdroju na Dolnym Śląsku powstanie Letni Park Wodny i grawitacyjny tor saneczkowy

Orzech

W Jedlinie-Zdroju (powiat wałbrzyski) na Dolnym Śląsku mają powstać dwie nowe inwestycje rekreacyjne, które mają jeszcze bardziej wzbogacić ofertę zarówno dla turystów odwiedzających to uzdrowiskowe miasteczko, jak i samych mieszkańców.

Miasto Jedlina-Zdrój planuje budowę dwóch obiektów rekreacyjnych, w tym Parku Wodnego oraz półkilometrowego grawitacyjnego toru saneczkowego.

Park wodny wybudowany zostanie przy ulicy Kłodzkiej, na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Active Jedlina. Całość kosztów miasto pokryje z grantów rządowych.

Planowane przez miasto Jedlina-Zdrój inwestycje, będą łączyły zarówno rozrywkę, jak i rekreację. Park Wodny ma składać się z basenu letniego oraz licznych wodnych atrakcji dla najmłodszych, takich jak m. in. natryski, grzybki czy fontanny. Oprócz kompleksu basenowego w ramach inwestycji ma powstać także mini tężnia solankowa.

Postępowanie przetargowe planowane jest jeszcze w bieżącym roku. Za projekt architektoniczny Parku Wodnego odpowiedzialna jest Pracownia Projektowa Budownictwa Ogólnego i Przemysłowego Zbigniew Mazij ze Świdnicy.

Drugą z planowanych przez samorząd Jedliny-Zdroju inwestycji jest grawitacyjny tor saneczkowy, podobny do już istniejących obiektów tego typu w Karpaczu czy Świeradowie-Zdroju. Jego budowa ruszyć ma do końca tego roku i zakończyć się na przyszłoroczne wakacje. Koszt obiektu w Jedlinie-Zdroju to około 5 milionów złotych, z czego całość pochodzić ma z grantu w ramach rządowego programu Polski Ład.

Zostanie wybudowany na terenie Parku Aktywności Czarodziejska Góra przy ul. Poznańskiej w Jedlinie-Zdroju. Dziś działa tam już tor, który zbudowano kilkanaście lat temu. Jednak, w przypadku złej pogody, nawet niewielkich opadów deszczu, ze względów bezpieczeństwa trzeba go zamykać. Nowy grawitacyjny tor saneczkowy ma być obiektem całorocznym.

W Parku Aktywności Czarodziejska Góra aktualnie funkcjonują:

- park linowy (trasy maluch, junior, standard i ekstremum), dodatkowo trasa tyrolska (pół kilometra zjazdów),

- wieża wspinaczkowa (15 metrów, trzy ścianki o różnym stopniu trudności),

- strzelnica paint ball,

- letni tor saneczkowy (600 m),

- kule wodne i dmuchaniec dla dzieci,

- wypożyczalnia rowerów tradycyjnych i elektrycznych,

- Miejsce Obsługi Rowerzystów (woda, narzędzia, ładowarka),

- wyciąg orczykowy talerzykowy (250 m) i stok narciarski,

- zimowy tor pontonowy,

- wypożyczalnia nart.