W Katowicach trwa największa kolejowa inwestycja w historii woj. śląskiego [FILMY]

Orzech

PKP PLK S.A. realizują największą kolejową inwestycję w historii województwa śląskiego. Jej efektem będą bezpieczne podróże, nowe przystanki oraz większe możliwości w ruchu pociągów. Trwa przebudowa torów, rozjazdów i czterech wiaduktów w Katowicach. Inwestycja na linii Będzin – Katowice Piotrowice jest dofinansowana z UE w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Lepsze podróże i większy dostęp do kolei

Inwestycja na odcinku Będzin – Katowice Piotrowice całkowicie odmieni transport kolejowy w regionie. Kluczowym jej założeniem jest rozdzielenie ruchu regionalnego od dalekobieżnego. W tym celu na odcinku linii kolejowej od Będzina do Katowic dobudowane zostaną dwa dodatkowe tory.

W efekcie wzrośnie przepustowość ruchu kolejowego w województwie śląskim – zarówno pasażerskiego, jak i towarowego. Oznacza to, że na trasę wyjedzie więcej pociągów.

Podróżni zyskają lepszy dostęp do ekologicznego środka transportu jakim jest kolej

W ramach tej wielkiej inwestycji wybudowanych zostanie pięć nowych przystanków:

Sosnowiec Środula,

Katowice Morawa,

Katowice Uniwersytet,

Katowice Akademia,

Katowice Kokociniec.

Komfort podróżowania koleją w regionie poprawi modernizacja czterech stacji:

• Sosnowiec,

• Katowice Zawodzie,

• Katowice,

• Katowice Ligota,

oraz dwóch przystanków:

• Katowice Szopienice Południowe,

• Katowice Brynów.

Na wszystkich przebudowana zostanie infrastruktura, a na stacjach Sosnowiec, Katowice Ligota oraz przystanku Katowice Szopienice Południowe PKP PLK S.A. dobuduje po jednym dodatkowym peronie. Wszystkie będą przystosowane do obsługi podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wygodny i bezpieczny dostęp do nich zapewnią pochylnie lub windy. Na antypoślizgowych nawierzchniach zamontowane zostaną ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych oraz niedowidzących. Perony wyposażone zostaną w nowe wiaty, ławki, oświetlenie. Codzienne podróże ułatwi czytelna informacja pasażerska.

Po zakończeniu inwestycji, pociągi pasażerskie przyspieszą nawet do 160 km/h

Będzie to możliwe dzięki wymianie na tym odcinku ok. 130 km torów oraz 175 km sieci trakcyjnej. Bezpieczne i sprawne podróże koleją w regionie zapewni budowa nowoczesnego Regionalnego Centrum Sterowania w Katowicach oraz przebudowa ponad 150 obiektów inżynieryjnych, w tym wiaduktów kolejowych i drogowych oraz mostów.

Inwestycja realizowana jest też m.in. w Sosnowcu i Pszczynie

Przebudowa węzła katowickiego to część wielkiej inwestycji realizowanej od Będzina do Zebrzydowic i do granicy z Czechami. Zaawansowane prace prowadzone są również na odcinku linii kolejowej Będzin – Katowice Szopienice Południowe oraz Tychy – Goczałkowice. Roboty prowadzone są także między Zabrzegiem a Zebrzydowicami.

Modernizacja linii kolejowej E65 na odcinkach Będzin – Katowice Piotrowice, Tychy – most Wisła (Goczałkowice) oraz Zabrzeg – Zebrzydowice potrwa cztery lata. Ma wartość ok. 7 mld zł i jest dofinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

W artykule wykorzystano matariały PKP PLK S.A.