W Katowicach za około 600 milionów złotych powstanie Hub Gamingowo-Technologiczny [WIZUALIZACJE]

Orzech

Pracownia projektowa AMC - Andrzej M. Chołdzyński podpisała umowę na opracowanie dokumentacji projektowej Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego. Przedsięwzięcie powstaje na terenach dawnej kopalni KWK Wieczorek. Łączny koszt całej inwestycji szacowany jest na około 600 milionów złotych. Wartość I etapu szacowana jest na około 200 mln zł.

Podpisanie umowy to efekt konkursu, w którym wzięło udział kilkanaście pracowni projektowych. W portfolio pracowni projektowej AMC – Andrzej M. Chołdzyński znajdują się m.in. rewitalizacje i przebudowy zabytków, co jest szczególnie ważne w kontekście inwestycji powstającej na dawnych terenach przemysłowych.

– Kluczowe dla projektu były warstwa historyczna tego miejsca oraz jego nowoczesne, innowacyjne przeznaczenie. Stąd nasza propozycja, aby zintegrować istniejące przestrzenie z nową funkcją. Dlatego zaprojektowaliśmy duży park, który integruje te budynki. I trochę wzorem paryskiego Luwru, część dolną z ogrodem, dzięki czemu na powierzchni układ budynków pozostanie niezmieniony – przedstawił założenia projektu architekt Andrzej Chołdzyński.

Hub Gamingowo-Technologiczny ma stanowić wspólną przestrzeń dla firm technologicznych, producentów gier, a także środowiska związanego z e-sportem, które zajmuje się organizacją rozgrywek, turniejów i realizacją transmisji.

Aktualnie prace projektowe dotyczą pierwszego z sześciu przewidzianych etapów projektu (którego łączny koszt ma wynieść około 600 mln zł). Polegają na stworzeniu dokumentacji dla adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków po KWK Wieczorek, w których znajdą się między innymi powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia nagrań, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne.

Wartość I etapu szacowana jest na około 200 mln zł. Projekt budowlany wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę powinny być gotowe do końca marca 2023 roku. Kolejny etap to wyłonienie wykonawcy inwestycji oraz prace w terenie.

Przedsięwzięcie jest ujęte w wykazie operacji o znaczeniu strategicznym, stanowiącym załącznik do Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027, który aktualnie jest przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. Proponowana obecnie kwota dofinansowania ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to ponad 64 mln euro.