W Krakowie powstanie kolejny hotel w zabytkowej, zrewitalizowanej kamienicy [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]

Orzech

W stolicy Małopolski powstanie kolejny nowy hotel w wyremontowanej i zrewitalizowanej, przedwojennej, zabytkowej kamienicy. Przy ulicy Powiśle, tuż przy Wawelu, w kamienicy numer 10, u stóp Wawelu, w pobliżu bulwaru nad Wisłą.

Projekt architektoniczny inwestycji jest już gotowy. Przygotowało go BXB Studio z Krakowa. Powstał na zlecenie firmy Epol Holding, należącej do Jana Smeli, jednego z najbogatszych Polaków. Inwestor planuje przebudować zabytkową kamienicę na hotel o powierzchni 1400 mkw. Procesy administracyjne w tej chwili uniemożliwiają rozpoczęcie prac budowlanych, bowiem inwestor nie otrzymał jeszcze żadnego pozwolenia budowlanego.

Przedstawiciele inwestora, firmy Epol Holding nie podają na razie żadnych informacji dotyczących szczegółów planowanej inwestycji, w tym potencjalnego terminu jej rozpoczęcia czy danych dotyczących kosztów realizacji tego projektu.

Co wiemy na temat przedstawionej przez BXB Studio koncepcji architektonicznej?

– Odsłaniając fasadę parteru tworzymy nowy salon miejski, który pozwoli na wciągnięcie życia toczącego się na ulicy do wnętrza kamienicy – opisują architekci z krakowskiej pracowni. W parterze kamienicy przy ul. Powiśle 10 ma się znaleźć recepcja hotelowa oraz restauracja.

– W obecnym stanie parter ulicy Powiśle stanowi mało atrakcyjną i zaniedbaną przestrzeń, który nie przyciąga ani restauracji, ani innych prestiżowych funkcji komercyjnych. Znajdziemy tutaj zaniedbane sklepy spożywcze czy niewielkie sklepiki z pamiątkami. Projektowana kamienica znajduje się też naprzeciw terenu informacji turystycznej, przestrzeni pustej i nieprzyjaznej. Brakuje czynnika miastotwórczego, magnesu przyciągającego zainteresowanie przechodniów oraz tak zwanego aktywnego parteru ulicy i właśnie taką rolę postanawiamy nadać projektowej kamienicy – informuje BXB Studio.

– Rewitalizacja zakłada przywrócenie pierwotnej cegły i historycznych zdobień oraz likwidację niedbale nadbudowanej ostatniej kondygnacji w latach późniejszych, dzięki czemu kamienica odzyska pierwotny wygląd z roku 1900. W ten sposób zostaną odtworzone proporcje oraz niebywała wartość architektoniczna i historyczna – dodają architekci.

– Zlokalizowane na samej górze dwupoziomowe, wysokie, gotyckie komnaty mają na tyle elastyczną konstrukcję, że w przyszłości mogą zostać połączone i pełnić np. funkcję sali konferencyjnej, studia telewizyjnego czy inną reprezentacyjną funkcję salonu miejskiego – przedstawia swój projekt BXB Studio.

Stan aktualny: