W Łodzi trwa remont i rewitalizacja Starego Rynku [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]

Orzech

W Łodzi trwa długo oczekiwana przebudowa i rewitalizacja Starego Rynku. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum łódzkich firm: Concrete, Szadek, WIBUD oraz G&P. Koszt prac budowlanych to blisko 8 mln złotych.

W ramach inwestycji wymieniona zostanie cała nawierzchnia. W centralnej części rynku, w poziomie posadzki, pojawią się dwie podświetlone fontanny.

Po wschodniej i zachodniej stronie zaaranżowane zostaną zadaszone miejsca do handlu, a w pobliżu parku przewidziane jest miejsce na pawilon handlowy.

Stary Rynek jest miejscem ważnym dla historii Łodzi, dlatego przy okazji jego remontu przeprowadzono tu trwające kilka miesięcy prace archeologiczne. Dzięki temu odkryto m.in. dawną studnię publiczną, relikt średniowiecznej drogi, piec z XVII w. i ponad 1000 przedmiotów. Teraz prace archeologów już się zakończyły, a na placu budowy widać, że inwestycja nabrała tempa. Wywieziono nadmiar ziemi, a brakujące przestrzenie uzupełniono kruszywem. Prowadzone są prace przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Kończy się także budowa murków, które będą okalać zieleńce.

– Stary Rynek zmieni się w nowoczesne, wypełnione atrakcjami miejsce. To tu będą organizowane weekendowe giełdy kwiatowe, eko-targi oraz kiermasze książek. Nie zabraknie klimatycznych kawiarni oraz miejsc do rodzinnego spędzania czasu. Bardzo się cieszę, że nasze inwestycje nie tylko poprawiają infrastrukturę, ale ożywiają zapomniane miejsca. Mocno kibicuję tej inwestycji i jestem przekonany, że w 2023 będzie to jedno z miejsc najczęściej odwiedzanych przez łodzian i turystów – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

Od strony ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną drzewa – jesiony pensylwańskie i klony. Nie zabraknie także małej architektury. Będzie tu można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa.