W Lubinie rusza budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży [WIZUALIZACJE]

Orzech

Nowa duża i ważna inwestycja w Lubinie w województwie dolnośląskim. W sierpniu ruszy w tym mieście budowa Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będzie to pierwszy i jedyny taki wysokospecjalistyczny ośrodek w regionie, działający na trzech poziomach referencyjności. Łączny koszt inwestycji to ponad 106 milionów złotych.

Budowa rozpocznie się na początku sierpnia br. Jej I etap potrwa 12 miesięcy. To inwestycja miejskiego samorządu, który jako jedyny w Polsce oprócz działających już przychodni i poradni buduje specjalistyczny szpital.

– Inicjatywa utworzenia takiego specjalistycznego ośrodka wynikała z potrzeb społecznych i chęci rozwiązania problemów nie tylko ludzi młodych. To inwestycja w zdrową rodzinę. Od ponad roku konsultowaliśmy inicjatywę budowy szpitala na potrzeby dzieci i młodzieży i nie spotkaliśmy się jakimkolwiek hejtem. Wprost przeciwnie, z wielu rozmów wynikało, że takie miejsce jest niezwykle potrzebne. Takie terapie są bardzo złożone, skomplikowane, gdy nie ma miejsc do ich prowadzenia nierzadko rodzice rezygnują i to jest prawdziwa rodzinna tragedia – informuje Prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Climamedic z podwarszawskich Michałowic.

– Jest to firma, która specjalizuje się w budowie budynków związanych z medycyną, ze szpitalami. Budowali Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, uczestniczyli w pracach związanych z budową Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie – podkreśla Tomasz Jeger, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Firma zrealizuje nową inwestycje w Lubinie za nieco ponad 106,32 mln zł brutto.

– Jest to kwota, która przekroczyła pierwotny kosztorys, ale zdecydowaliśmy się na realizację tego zadania ze względu na potrzeby, jakie widzimy obecnie, prowadząc poradnię przy ulicy Konopnickiej. W 2021 roku przyjęliśmy 1516 pacjentów. To pokazuje, że potrzebyw tym względzie są ogromne, dlatego nie poprzestajemy w rozwoju. Ośrodek będzie pracował w nowym modelu psychiatrii na trzech poziomach referencyjności. Pierwszy to poradnia, drugi to poradnia razem z oddziałem dziennym, a trzeci całodobowy oddział pomocy psychiatrycznej – podkreśla Tomasz Jeger.

Na początek, w pierwszym etapie, w ciągu 12 miesięcy, powstanie poradnia zdrowia psychicznego i oddział dzienny. W następnym etapie wybudowany zostanie oddział całodobowy. Wykonawca ma na jego wybudowanie 36 miesięcy.