W Polsce powstanie polsko-koreańska fabryka amunicji rakietowej

Orzech

Szykuje się kolejna duża i ważna inwestycja w branży zbrojeniowej w Polsce. Polska Grupa WB podpisała 4 września 2024 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, porozumienia o współpracy MoU (Memmorandum of Understanding) z koreańskim koncernem Hanwha Aerospace dotyczące budowy w Polsce nowej fabryki amunicji rakietowej.

Na razie nie ujawniono szczegółów ale można się spodziewać, że na razie ma to być miejsce, gdzie będą powstawały rakiety "ziemia-ziemia" – prawdopodobnie dla koreańskich wyrzutni K239 Chunmoo, w polskiej wersji nazywanych Homar-K. Nie poinformowano też czy będzie to produkcja ukierunkowana wyłącznie na polską armię, czy także na armię południowokoreańską. Istnieje również duża szansa, że w nowej fabryce będą też budowane pociski artyleryjskie.

Co warte podkreślenia, z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski może to być jednak prawdziwy przełom. Realizacja podpisanego 4 września porozumienia da Polsce autonomię, jeszcze jeżeli chodzi o dostawę dużej części amunicji rakietowej i artyleryjskiej.

Gdzie zostanie zlokalizowana nowa fabryka?

Największym problemem w ogłoszonym w realizacji tej strategicznej dla bezpieczeństwa Polski inwestycji, może być wybór miejsca budowy fabryki. Musi to być takie miejsce, w którym lokalna społeczność zgodzi się na produkowanie rakiet. Taka inwestycja to nie tylko potencjalne profity (np. nowe miejsca pracy, podatki dla gminy, w której zostanie zlokalizowana taka inwestycja), ale również pewne utrudnienia.

Na razie wiadomo tylko, że rozpatrywane są jak na razie trzy lokalizacje tej wielkiej i ważnej dla Polski inwestycji, ale sprawa wyboru ostatecznej lokalizacji jest cały czas otwarta.