W Rzeszowie powstaje II etap Wisłokostrady [FILM]

Orzech

W stolicy Podkarpacia realizowany jest II etap wielkiej i bardzo ważnej dla tego miasta inwestycji drogowej. Mieszkańcy Rzeszowa od dawna oczekiwali na budowę Wisłokostrady, która ma poprawić jakość komunikacji w mieście. Nowa droga ma także stymulować rozwój lokalnego biznesu oraz ułatwić dostęp do kluczowych punktów w Rzeszowie i regionie.

Wisłokostrada to projekt drogowy obejmujący budowę dwupasmowej trasy o długości ponad 2 kilometrów łączący osiedle Nowe Miasto z północną częścią Rzeszowa.

Konsorcjum firm Antex II i Wysowa Mosty zostało wybrane do budowy rzeszowskiej Wisłokostrady. Po przeprowadzeniu przetargu, w którym uczestniczyło 13 firm miasto zdecydowało się na ofertę o wartości 169 mln złotych. Wisłokostrada ma mieć długość ponad 2 kilometrów i objęta będzie 7-letnią gwarancją.

Wisłokostrada ma za zadanie połączyć osiedle Nowe Miasto z północną częścią Rzeszowa eliminując potrzebę przebijania się przez ruchliwe ulice miasta. Droga ma także odciążyć z ruchu centrum miasta oraz ułatwić komunikację z drogami ekspresowymi S19 i autostradą A4. Projekt przewiduje także budowę dróg dla rowerów, chodników oraz estakady nad linią kolejową Kraków-Medyka.

Specyfikacja Techniczna Wisłokostrady:

- Długość drogi: Ponad 2 kilometry,

- Planowana data zakończenia budowy: 2026 rok,

- Wykonawca: Konsorcjum firm Antex II i Wysowa Mosty,

- Koszt inwestycji: 169 mln złotych.

Finansowanie: Budżet miasta, Program "Polski Ład" (65 mln zł) oraz Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (30 mln zł)

Elementy infrastruktury:

- Estakada nad linią kolejową Kraków-Medyka, most nad rzeką Młynówka,

- nowy most Załęski, rondo na ul. Ciepłowniczej,

- 6 zatok autobusowych,

- 13 przejść dla pieszych,

- oświetlenie uliczne, rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej i gazowej, budowa chodników i ścieżek rowerowych.

Podstawowe cele Wisłokostrady Rzeszów to:

- Odciążenie ruchu w centrum miasta: Wisłokostrada ma zredukować natężenie ruchu na ulicach ścisłego centrum takich jak al. Piłsudskiego i rondo Pobitno umożliwiając płynniejszy przepływ pojazdów.

- Ułatwienie komunikacji: Dzięki Wisłokostradzie mieszkańcy będą mieli szybszy i łatwiejszy dostęp do ważnych arterii komunikacyjnych takich jak droga ekspresowa S19 i autostrada A4.

- Rozwój infrastruktury: Inwestycja przewiduje także rozbudowę chodników, ścieżek rowerowych oraz modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej co wpłynie pozytywnie na jakość życia mieszkańców.