W sercu Tatr powstanie najwyżej położony luksusowy hotel w Polsce [WIZUALIZACJE]

Orzech

W Kościelisku, na zboczu Butorowego Wierchu, z którego rozciąga się widok na panoramę Tatr, powstaje miejsce, w którym historia zyskuje nowe życie w harmonii z nowoczesnością. Firma Core Development ratuje zabytkową Salamandrę przywracając jej dawny blask i znaczenie. Ikona międzywojennego modernizmu - Hotel Salamandra będzie pięciogwiazdkowym, najwyżej położonym w Polsce (1050 n m.p.m) luksusowym kompleksem wypoczynkowym oferującym ponad 150 pokoi. Otwarcie obiektu zaplanowano na 31 sierpnia 2027 roku.

Nowa era Willi Generała

Centralnym punktem inwestycji jest Wojskowy Dom Wypoczynkowy Salamandra – modernistyczna perła z lat 30. XX wieku, która dzięki rewitalizacji odzyskuje swój dawny blask. Obiekt ten, był spełnieniem wizji Generała Tadeusza Kasprzyckiego o wypoczynku w najwyższym standardzie, w towarzystwie niespotykanego w żadnym innym miejscu widoku na Tatry.

Z szacunku dla historii, architekci i konserwatorzy tchnęli w budynek nowe życie. Zewnętrzna elewacja z ręcznie ciosanego granitu, wykonana z otoczaków, została pieczołowicie zabezpieczona, by zachować jej autentyczny charakter. Wzmocniono również wewnętrzną konstrukcję i usunięto nieoryginalny dwuspadowy dach, przywracając Willi Generała jej pierwotny, modernistyczny wyraz.

– Ratowanie tego zabytku to szansa na ożywienie historycznego dziedzictwa Zakopanego. Przywracamy obiektowi dawną świetność, ale jednocześnie integrujemy go z nowoczesnym kompleksem hotelowym, który odpowiada na współczesne potrzeby gości i zapewnia najwyższe światowe standardy. Etap rewitalizacji to najważniejszy moment całego projektu – wymagający, czasochłonny, ale kluczowy dla spójności inwestycji – podkreśla Dawid Tatarek, dyrektor zarządzający Core. Development

Hotel Salamandra powstaje na terenie o powierzchni ponad 26 tysięcy metrów kwadratowych

Na malowniczym zboczu Butorowego Wierchu, powstanie ponad 150 apartamentów hotelowych w najwyższym standardzie, z widokiem na majestatyczną panoramę Tatr. Wszystko to zaledwie cztery kilometry od tętniącego życiem Zakopanego i najważniejszych atrakcji turystycznych regionu – stoków narciarskich, toru saneczkowego, kąpieliska oraz tras spacerowych i rowerowych – goście odnajdą ciszę i spokój natury, będąc jednocześnie blisko samego centrum wydarzeń.

Nowa jakość wypoczynku

Do dyspozycji odwiedzających przewidziano rozbudowaną strefę basenową, sauny z grotą solankową, spa & wellness z gabinetami masażu, a także salę jogi i nowoczesną siłownię. Dla rodzin zaplanowano przestrzenie rekreacyjne i pokój zabaw dla dzieci, natomiast dla podróżujących służbowo - salę konferencyjną. Całość uzupełnią panoramiczne tarasy widokowe, stylowe lobby z recepcją oraz restauracja z barem.

W trosce o środowisko kompleks zostanie wyposażony w rozwiązania przyjazne naturze - instalacje fotowoltaiczne, systemy rekuperacji oraz ładowarki do samochodów elektrycznych, tworząc tym samym przestrzeń nowoczesną i odpowiedzialną.

Dialog tradycji z nowoczesnością

Projekt wnętrz Hotelu Salamandra to harmonijne połączenie ponadczasowej elegancji modernizmu z nowoczesnymi rozwiązaniami. W pięciogwiazdkowym standardzie premium każdy element został zaprojektowany tak, aby goście mogli poczuć się wyjątkowo już od pierwszej chwili. Ciepło drewna, naturalne materiały i starannie dobrane detale tworzą przestrzenie, które otulają i zapraszają do relaksu.

– Zastosowaliśmy szlachetne, naturalne materiały oraz duże przeszklenia w budynku, które nie tylko zapewniają piękne widoki, ale też pozwalają na optymalne wykorzystanie naturalnego światła. Kontrast między miękkimi, przytulnymi tkaninami a surowym, zimnym kamieniem odzwierciedla modernistyczną ideę obiektu – podkreśla arch. Aleksander Bernatowicz, autor projektu wnętrz hotelu Salamandra.

Więcej niż hotel

Hotel Salamandra ma szansę stać się jednym z kluczowych ośrodków życia społeczno-gospodarczego w Kościelisku. Inwestycja nie tylko stworzy nowe miejsca pracy, ale również poprzez napływ nowej grupy turystów przyczyni się do rozwoju lokalnej gospodarki, wsparcia restauratorów, usługodawców i producentów. Dzięki bliskiej współpracy z podhalańskimi firmami, goście hotelu będą mogli w pełni doświadczyć autentycznego klimatu regionu - poprzez kuchnię, kulturę, rzemiosło i architekturę.

Planowane oddanie obiektu do użytkowania zaplanowano na 31 sierpnia 2027 roku.