W Warszawie może powstać nowy wieżowiec w ramach specustawy Lex Deweloper [WIZUALIZACJE]

Orzech

W Warszawie może powstać najwyższy w Polsce budynek mieszkalny, który zostanie zrealizowany w ramach specustawy Lex Deweloper. Chodzi o inwestycję przy ul. Burakowskiej 4 na warszawskiej Woli. Zgodnie z obowiązującym pozwoleniem na budowę, może tam zostać wybudowany wysokościowiec o charakterze biurowym, o wysokości 120 metrów. Inwestor proponuje zmianę polegającą na wybudowaniu budynku niższego o 20 m, który będzie miał charakter mieszkalny.

Firma Green Property Group planuje w Warszawie nową inwestycję o roboczej nazwie Libero. Na Woli, przy ulicy Burakowskiej 4, tuż obok 120-metrowego kompleksu biurowego Forest, zamierza wybudować około 100-metrowej wysokości wieżę mieszkaniową. Pierwotnie w tym miejscu planowana była realizacja 120-metrowego biurowca. Jeżeli projekt dojdzie do realizacji, powstanie w ramach specustawy Lex Deweloper. Będzie miał wysokość 96,5 m (28 kondygnacji).

W ramach inwestycji o nazwie Libero planowane jest minimum 198 i maksimum 280 mieszkań. Struktura mieszkań w Libero będzie zróżnicowana: od 1-pokojowych kawalerek do apartamentów 6-pokojowych. Łącznie w projektowanym wieżowcu mogłoby zamieszkać 657 osób. Inwestor nie wyklucza także coworkingu. W ramach projektu przewidziano też klub mieszkańca z dostępem do zielonego tarasu użytkowego na dachu.

Planowana inwestycja nie jest sprzeczna ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy z 2006 r. Obowiązujące studium ustala, że teren inwestycji mieszkaniowej znajduje się w obszarze wielofunkcyjnym.

W ramach inwestycji towarzyszących, w planach inwestora jest przebudowa ul. Młocińskiej wraz z zawrotką drogi pożarowej. Powstałyby też: zjazd z ul. Burakowskiej oraz wszystkie potrzebne przyłącza do sieci zewnętrznych. Inwestycja objęłaby przebudowę sieci wodociągowej i sieci cieplnej oraz teren zieleni urządzonej, dostępny publicznie.

Za projekt koncepcyjny wieżowca Libero odpowiedzialna jest Pracownia Tektura.

Libero zajmie niezabudowaną działkę przy ul. Burakowskiej 4, u zbiegu ul. Młocińskiej z Burakowską, w sąsiedztwie Ronda Zgrupowania AK "Radosław". Bryła i jej kaskadowe uskoki nawiązują do formy pobliskiego kampusu biurowego Forest.

W projekcie zestawiono ze sobą dwie zróżnicowane wysokościowo bryły budynku. Dominantę wysokościową oraz część cokołową niższą. Obie są ze sobą połączone od pierwszego do szóstego piętra. Wysokość dominanty w części północno-wschodniej uwzględnia zapisy wynikające z analiz urbanistycznych i komponuje się z planowaną zabudową wokół Ronda Zgrupowania AK Radosław, osiągając 96,5 m (28 kondygnacji).

Część zachodnia (niższa 7-kondygnacyjna) rozciąga się wzdłuż ul. Burakowskiej i dopełnia planowaną zabudowę pierzejową, tworząc niższą część budynku o wysokości 25 m.

Przyszła forma użytkowania części mieszkań przełoży się zapewne na model życia we wspólnocie mieszkaniowej (coliving). Zapewniono pomieszczenie zwane klubem mieszkańca z dostępem do zielonego tarasu użytkowego na dachu w części średniowysokiej oraz zaplanowano przestrzenie rekreacyjne pośród zaaranżowanej na dachu zielni.

Mieszkańcy najbliższej okolicy planowanej inwestycji liczą na to, że powstaną oprócz mieszkań w Libero powstaną też lokale z funkcjami, których obecnie bardzo brakuje w okolicy, czyli m.in.: przedszkole, przychodnia zdrowia, kawiarnie i gastronomia.

Ostateczną decyzję w sprawie tej inwestycji podejmie Rada m.st. Warszawy. Działania związane z realizacją inwestycji będą trwały około 24 miesiące.