W Warszawie powstało Centrum Aktywności Międzypokoleniowej [ZDJĘCIA]

Orzech

Przy ul. Korotyńskiego 13 na Ochocie powstało wyjątkowe miejsce – Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Będzie to przestrzeń spotkań, wsparcia i rozwoju zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych warszawianek i warszawiaków.

– Bardzo się cieszę, że tutaj, na Ochocie powstało nowe Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Tworzenie tego typu miejsc wspiera budowanie relacji między seniorami i młodzieżą i pozwala na wymianę doświadczeń. Po sukcesie CAM-u Nowolipie wiemy, że takie przestrzenie to strzał w dziesiątkę, dlatego mam nadzieję, że tego typu centra będą inspiracją dla innych samorządów – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Tu, przy ul. Korotyńskiego 13, już teraz działa środowiskowy dom samopomocy, a w ciągu najbliższych miesięcy uruchomimy pozostałe funkcjonalności – dodał prezydent.

Nowoczesność, dostępność i dbałość o potrzeby mieszkańców – to filary, na których oparty został projekt nowo wybudowanego obiektu przy ul. Korotyńskiego 13. Jego wyposażanie dobiega właśnie końca. W budynku już działa środowiskowy dom pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, a w ciągu najbliższych miesięcy otworzą się: dom dzienny dla seniorów, placówka opiekuńczo-wychowawcza oraz żłobek. Dzięki tej różnorodności miejsce ma szansę stać się sercem lokalnej społeczności, integrując mieszkańców i oferując im wsparcie w codziennym życiu.

GALERIA ZDJĘĆ:

Typ nieznany: feed

Kompleksowa opieka i wsparcie

Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, które zajmuje centralną część budynku sprzyja nawiązywaniu relacji między osobami w różnym wieku. Na parterze znajdą się kawiarnia ze sceną i letnim tarasem, stołówka, pomieszczenia administracyjne i mały zakład fryzjerski, a na piętrze sale warsztatowe, pracownie (plastyczna, komputerowa i terapii) oraz biura dla organizacji pozarządowych.

Z kolei środowiskowy dom dla osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowany na piętrze zachodniego skrzydła budynku już teraz oferuje szeroką ofertę zajęć – od terapii zajęciowej po warsztaty kulinarne. Jego podopieczni korzystają z sali ruchowej, pracowni ceramicznej czy pokoju wyciszeń.

Na parterze zachodniego skrzydła zaplanowano placówkę opiekuńczo-wychowawczą, która stanie się domem dla 14 podopiecznych w wieku od 10 do 18 lat. Wychowankowie będą mieszkać w nowoczesnych pokojach, mając do dyspozycji m.in. wspólną kuchnię, jadalnię oraz salon. Część elewacji tej części budynku pokryta została niezwykłym, przedstawiającym barwną, młodzieżową narrację muralem. Jego autorem jest Marcin Czaja, na co dzień wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Mural nawiązuje do dziecięcych aktywności.

Także na dolnej kondygnacji zlokalizowano żłobek, z którego będzie korzystało 150 dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Sale mają bezpośrednie wyjścia na bezpieczny plac zabaw. Zaplanowano też salę do zabaw ruchowych, a łazienki w pełni odpowiadają potrzebom maluchów. Rekrutacja do placówki ruszy już wiosną br.

Rząd zainspirował się naszym programem żłobkowym i mamy nadzieję, że również tego typu centra będą inspiracją dla innych samorządów, być może również dla rządu, żeby wykorzystywać nasze doświadczenia integracyjne. Przede wszystkim sami seniorzy nam mówią, że odżywają w takich miejscach. My też widzimy, jak dzielą się swoimi doświadczeniami z mamami, które opiekują się dziećmi, jak odżywają, kiedy mają kontakt z młodym pokoleniem. Do tego dzieciaki idealnie reagują na seniorów. Mamy więc tego rodzaju synergię, na której nam bardzo zależało, a te miejsca, które tworzymy, jak Państwo widzicie, są budowane w najwyższym standardzie – dodał prezydent Trzaskowski.

Architektura z myślą o dostępności

Obiekt zaprojektowany przez xystudio, jest przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami i w pełni dostosowany do ich potrzeb. W budynku działają trzy nowoczesne windy a wszystkie wejścia są niskoprogowe. Kolorystyka wnętrz została dopasowana do potrzeb osób słabowidzących. CAM, dzięki zastosowanym przeszkleniom i świetlikom dachowym, wypełnia dzienne światło

Przestrzeń rekreacyjna

Na nowo urządzony został także teren otaczający budynek. Podzielono go na trzy strefy. Od północy znajduje się część parkowa, łącząca się z pobliskim parkiem Forty Korotyńskiego. Po wschodniej stronie jest plac zabaw dla dzieci ze żłobka, a od strony dziedzińca teren aktywności międzypokoleniowej wyposażony m.in. w siłownię plenerową, boisko do gry w bule oraz przestrzenie rekreacyjne z rabatami i ławkami.

Z szacunkiem dla środowiska

Inwestycja, zrealizowana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, powstała z troską o środowisko naturalne. Na terenie posadzonych zostało 80 drzew tworzących ścieżkę dendrologiczną, setki krzewów i ozdobnych traw. Zawieszone zostały budki dla jerzyków i wysiana łąka kwietna. Jest też zbiornik na deszczówkę do podlewania roślin podczas suszy.

Niemal cały dach został pokryty zielenią, a wzdłuż wybranych ścian posadzono pnącza, tworzące zieloną elewację. Budynek pokryto panelami, tynkiem i płytkami ceramicznymi. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom architektonicznym obiekt stał się integralną częścią lokalnego krajobrazu, współgrając z otoczeniem, w tym z sąsiadującym parkiem.

Prace budowlane, których koszt wyniósł 36,8 mln zł zrealizowały firmy PRK 7 Nieruchomości sp. z o.o. i Trakcja SA.

Źródło: UM Warszawa