W Warszawie trwa budowa nowego, dużego prywatnego akademika sieci Student Depot [WIZUALIZACJE]

Orzech

Przy ulicy Modzelewskiego na warszawskim Mokotowie powoli dobiega końca budowa, dużego, prywatnego akademika sieci Student Depot. Będzie to drugi tego typu obiekt tej sieci w Warszawie. Powierzchnia całkowita obiektu wynosi 18 442 mkw.

Trzynastokondygnacyjny budynek powstaje u zbiegu ulicy Modzelewskiego i alei Wilanowskiej. Za projekt architektoniczny nowego akademika odpowiedzialna jest pracownia 4am Architekci. Za projekt wnętrz odpowiada zespół MIXD. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Kajima Poland Sp. z o.o.

W nowym Akademiku Modzelewskiego znajdą się 543 pokoje jedno- i dwuosobowe oraz pokoje w większych, czteroosobowych apartamentach. W budynku znajdą się strefy wspólne z salą telewizyjną, kuchnią, siłownią, pokojem gier czy tzw. pokojem cichej nauki.

Otwarcie planowane jest na początek roku akademickiego 2023/2024 – jednak studenci mogą rezerwować miejsca w obiekcie już teraz.

Sieć prywatnych akademików pod nazwą Student Depot realizuje spółka należąca do Kajima Europe i Griffin Capital Partners. W Warszawie postawiła dotąd budynek przy ul. Suwak na Mokotowie.

Skrzyżowanie ulic Modzelewskiego i Alei Wilanowskiej to miejsce otoczone luźną zabudową, pozbawione akcentów architektonicznych – dlatego projektowany akademik ma szansę na dopełnienie kompozycji urbanistycznej okolicy. Założenia planu miejscowego precyzyjnie określają linię zabudowy dla budynku, co istotnie wpływa na jego bryłę. Elewacje po stronie placu miejskiego, ulic Modzelewskiego i alei Wilanowskiej usytułowane zostały w linii zabudowy ciągłej, a budynek od północy i wschodu kończy się w ostrej granicy działki. Dominanta wysokościowa stanowi główną bryłę budynku i tworzy ścianę placu miejskiego na zakończeniu odcinka ul. Modzelewskiego. Bryła wznosi się schodkowo, otaczając plac miejski i osiąga wysokość od ośmiu do trzynastu kondygnacji. Elewacja zachodnia tworzy sześciokondygnacyjną pierzeję ulicy Modzelewskiego.

Od strony placu bryłę tworzą charakterystyczne uskoki prostopadłościennych brył podążających za skośnymi liniami zabudowy, których geometrię podkreślają międzykondygnacyjne pasy. Zabieg ten nie tylko tworzy architekturę elewacji, ale pozwala też na stworzenie ustawnych, prostokreślnych pokoi mieszkalnych. Kompozycję elewacji tworzą gładkie, tynkowane powierzchnie w kolorze złamanej bieli z modułowym podziałem. Charakteru architekturze nadaje światłocień uskakujących brył od strony placu oraz wystających obramowań okien po stronie ul. Modzelewskiego i Al. Wilanowskiej. Architektura placu jest pochodną rozwiązań bryły akademika – moduły posadzki łączą się z tektoniczną elewacją, tworząc grafikę z kwadratowych pól.

W artykule wykorzystano materiały pracowni 4AM Architekci.