Trwa rewitalizacja Łodzi. Kolejne zabytki tego miasta przechodzą prawdziwe metamorfozy, odzyskują swój dawny blask i zyskują nowe funkcje. Dawno zapomnianą urodę odzyskał wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta budynek dawnej szkoły przy ul. Kopernika 41, w dzielnicy Polesie. Po ponad dwuletnim remoncie znów będzie służył łodzianom, choć już w zupełnie innym charakterze.
Budowa gmachu rozpoczęła się ok. 1915 r., pierwotnie miał to być budynek mieszkalny. Przeznaczenie zmieniono w wyniku przebudowy i modernizacji dokonanych w latach 1925–1926 według projektu Józefa Kabana na potrzeby powstałej tam Państwowej Handlowej Szkoły Żeńskiej. Funkcję edukacyjną obiekt pełnił też w czasach bliższych współczesności. Łodzianie wciąż pamiętają o Zespole Szkół Kolejowych, który funkcjonował tam do 2002 r. Budynek przeszedł w ręce prywatne, a nowi właściciele zadbali, by przywrócić mu świetność.
Mieszkania w Łodzi. Efektowna przemiana dawnej szkoły
Rozpoczęty w 2022 r. gruntowny remont zaowocował efektowną przemianą gmachu, który jeszcze parę lat temu prezentował stan dość opłakany. Teraz lśni świeżą bielą fasady, wyróżniając się w otoczeniu jak Biała Kamienica wzniesiona niedawno przy zbiegu ul. Zachodniej z ul. Więckowskiego. Front budynku zdobią odrestaurowane detale architektoniczne, z których najokazalszym jest fryz przedstawiający hipogryfy (nie są to pegazy) nad oknami czwartej kondygnacji.
Wielkie zmiany zaszły też wewnątrz. Dawną szkołę przebudowano na budynek mieszkalny z 18 lokalami o powierzchni od 30 do 40 mkw. Na parterze powstały dwa lokale handlowo-usługowe.
Źródło: lodz.pl