/ zdjęcie ilustracyjne

W Ziębicach na Dolnym Śląsku powstanie jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Orzech

Kolejna duża inwestycja z branży OZE na Dolnym Śląsku. W Ziębicach (powiat ząbkowicki) zostanie wybudowana nowa, duża farma fotowoltaiczna. Zasili kilkanaście tys. gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna w Ziębicach zajmie 31 hektarów i powstanie przy wyjeździe z miasta, w stronę Henrykowa. Będzie to jedna z największych elektrowni w kraju, bowiem będzie produkować 32,5 megawatów na godzinę. Składać się będzie z ponad 73 tysiące paneli fotowoltaicznych. Energia ta będzie mogła zasilić około 17 tys. gospodarstw domowych. Cała inwestycja ma zakończyć się już w sierpniu, 2023 roku. Firma przewiduje, że już wtedy będzie mogła produkować i sprzedawać prąd.

Inwestorem jest niemiecka firma ib vogt.

– Jest to firma z kapitałem niemieckim. Mają taką politykę, że tam, gdzie lokują swoje inwestycje, tam zakładają oddziały i spółki. Aby część podatku, była odprowadzana do gimny. To jest bardzo duży plus, już nawet teraz, firma płaci podatek od powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą. Wcześniej te tereny były przeznaczone na działalność rolniczą i do gminy wpływał o wiele mniejszy podatek – informuje Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic.

O inwestorze:

Założona w 2002 roku firma ib vogt GmbH specjalizuje się w rozwijaniu, projektowaniu i inżynierii, finansowaniu, kompleksowym wykonaniu (EPC) oraz eksploatacji systemów fotowoltaicznych i oferuje elektrownie słoneczne "pod klucz" dla inwestorów na całym świecie. Siedziba firmy znajduje się w Berlinie.

Będąc firmą niezależną od producentów, skupia się na rozwiązaniach ukierunkowanych na potrzeby klientów, maksymalizując okres działania elektrowni słonecznych oraz ich rentowność dla inwestorów.

ib vogt zatrudnia blisko 540 ekspertów na wszystkich etapach realizacji elektrowni słonecznych. Firma działa w skali międzynarodowej poprzez swoje biura w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Holandii, Grecji, Hiszpanii, USA, Panamie, Australii, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej oraz w ramach kilku wspólnych przedsięwzięć w Afryce.