Warszawa znalazła się w pierwszej dziesiątce globalnego rankingu miast, w których ceny mieszkań najbardziej wzrosły – wynika z najnowszego Residential Cities Index, opublikowanego przez firmę Knight Frank.
Zgodnie z wynikami badania, na koniec trzeciego kwartału 2023 roku średni wzrost cen mieszkań w 107 miastach na przestrzeni 12 miesięcy wyniósł 2,3 proc. Warto zauważyć, że kwartał wcześniej wskaźnik ten kształtował się na poziomie 1,6 proc. Dynamika wzrostu cen odzwierciedla sytuację na rynku nieruchomości luksusowych, który, zgodnie z danymi Knight Frank, także odnotowuje ożywienie (średni wzrost na świecie na koniec września 2023 roku wyniósł 2,1 proc.). To rezultat obniżonych stóp procentowych i większej stabilności na rynku.
Mimo rekordowego wzrostu stóp procentowych zakończonego na koniec 2021 roku, światowe rynki mieszkaniowe nadal wykazują dynamikę wzrostu cen. Eksperci Knight Frank wskazują, że główne czynniki tego zjawiska to niska podaż, wzrost płac i rosnące oszczędności gospodarstw domowych.
Tureckie miasta utrzymują swoje pozycje, zajmując pierwsze dwa miejsca w rankingu z największym rocznym wzrostem cen. Ankarze udało się osiągnąć wzrost o 102,7 proc., a w Stambule o 77,6 proc. Trzecie miejsce zajęło Dubaj, natomiast Zagrzeb i Ateny reprezentują europejskie miasta, plasując się na ostatnich dwóch miejscach w pierwszej piątce. Warszawa, z wzrostem cen o 10,2 proc., awansowała na siódmą pozycję, wyprzedzając takie metropolie jak Nowy Jork, Singapur, Londyn i Paryż.
Głównym czynnikiem wzrostu cen nieruchomości mieszkalnych w Warszawie jest nadwyżka popytu nad podażą
– Główną przyczyną wzrostu cen nieruchomości mieszkaniowych w Warszawie jest nadwyżka popytu nad podażą. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania w okresie pierwszych trzech kwartałów 2023 roku w Warszawie wzrosła co prawda w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego o 11 proc., ale wciąż pozostała istotnie poniżej średniej pięcioletniej dla tego okresu. Równocześnie popyt został mocno pobudzony przez kilka czynników, m.in. wprowadzenie rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc., co przy wciąż wysokiej aktywności inwestorów gotówkowych oraz większej dostępności kredytów hipotecznych spowodowało wzrost liczby transakcji – komentuje Dorota Lachowska, Head of Research w Knight Frank.
Spośród 107 badanych miast, aż 72 odnotowały wzrost cen, przy czym siedem z nich zanotowało dwucyfrowy wzrost. Warto zaznaczyć, że największy spadek cen, wynoszący 12 procent, odnotowano w Sztokholmie.