We Wrocławiu planowana jest kolejna inwestycja w ramach "Lex Deweloper" [WIZUALIZACJE]

Orzech

W stolicy Dolnego Śląska planowana jest kolejna inwestycja w ramach tzw. ustawy „Lex Deweloper”. Tym razem na Kozanowie, jednym z największych osiedli mieszkaniowych we Wrocławiu. Inwestor, Grupa Tessera zaprasza mieszkańców Wrocławia do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ul. Grobli Kozanowskiej 32.

• Konsultacje mają na celu zebranie opinii oraz uwag na temat projektu, który może mieć istotny wpływ na codzienne życie lokalnej społeczności.

• Projekt w rejonie ul. Grobli Kozanowskiej 32 ma na celu realizację inwestycji mieszkaniowej oraz infrastrukturalnej, zgodnie z zapisami ustawy „Lex Deweloper”, która umożliwia przyspieszoną realizację inwestycji deweloperskich na terenach przeznaczonych pod zabudowę.

• W ramach konsultacji społecznych przedstawione zostaną szczegóły planowanego przedsięwzięcia, deweloper zaprasza mieszkańców do dialogu oraz wyrażenia swoich opinii i sugestii.

Stan obecny

Aktualnie na terenie przy ul. Grobli Kozanowskiej 32 we Wrocławiu mieści się mało atrakcyjny obiekt poprodukcyjno-magazynowy wraz z całym jego zapleczem infrastrukturalnym. Działalności obiektu towarzyszy ruch pojazdów ciężarowych, półciężarowych oraz dostawczych, a także generowany przez nie hałas.

Kiedyś w rejonie Grobli Kozanowskiej i pobliskiego Kozanowa dominowały zakłady produkcyjne, a sama okolica była częścią przemysłowej strefy Wrocławia. Niektóre budynki przemysłowo-usługowe pozostały i działają do dziś. Teren ten przeszedł wiele zmian na przestrzeni lat. W wyniku rewitalizacji powstały i wciąż powstajątu nowe obiekty, tj.: zabudowa mieszkalna, obiekty rekreacyjne, lokale usługowe oraz gastronomiczne.

STAN OBECNY:

Planowane zamierzenie inwestycyjne

G32 Sp. z o.o. (spółka celowa Grupy Tessera) wychodzi z propozycją zmiany obecnego, usługowo-przemysłowego wykorzystywania nieruchomości. Na działce przy ul. Grobli Kozanowskiej 32 Tessera chce zrealizować nowoczesną i kameralną inwestycję mieszkaniową wielorodzinną. W trzech budynkach (kolejno 5-, 6- i 7-kondygnacyjnym) planowana jest realizacja niespełna 50 mieszkań ze wspólną halą garażową.

Deweloper planuje także remont istniejącej drogi wewnętrznej – zmianę na charakter parkowo-alejowy z nawierzchnią przepuszczalną o zmiennej szerokości, ograniczonej krawężnikami naprzemiennymi zabezpieczającymi zieleń.

Cała inwestycja planowana jest przy zachowaniu należytej troski o poszanowanie istniejącej zieleni.

Projekt inwestycji dla Grupy Tessera przygotowała wrocławska pracownia Strefa Archithe[k]ta.

Planowana na terenie działki numer 2/1, AR4, Obręb Popowice przy ul. Grobli Kozanowskiej 32 we Wrocławiu inwestycja mieszkaniowa realizowana jest na podstawie zapisów ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Inwestycja uwzględnia partycypację inwestora w rozwoju osiedla: rozbudowie infrastruktury oświatowej, drogowej i rekreacyjnej.

LOKALIZACJA:

Prezentowana koncepcja spełnia lokalne standardy urbanistyczne dla miasta Wrocławia zgodnie z uchwałą nr IX/155/24 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 17 października 2024 r. uchwalone w celu dostosowania inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących do polityki przestrzennej miasta i zapisów wrocławskich dokumentów planistycznych. Dotyczą one zapewnienia m.in. określonej liczby miejsc w placówkach oświatowych, dostępu do terenów rekreacyjnych czy komunikacji publicznej.

WIZUALIZACJE:

Inwestor złożył wniosek o opinię Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn

Planowana inwestycja podniesie walory zagospodarowania rejonu przy ul. Grobli Kozanowskiej 32 zgodnie z prowadzoną polityką Wrocławia poprzez:

przywrócenie tego fragmentu miasta mieszkańcom poprzez zlikwidowanie mało atrakcyjnego

obiektu poprodukcyjnego wraz z jego zapleczem infrastrukturalnym;

• utworzenie nowych miejsc do życia - kameralny charakter z zamierzoną niską intensywnością zabudowy i niewielką liczbą mieszkań;

• wniesienie nowych, przyjaznych, ogólnodostępnych mieszkańcom wartości, m.in. budowa położonego wśród zieleni ciągu pieszo-jezdnego z dopuszczeniem miejsc wypoczynku i rekreacji, powiązanych bezpośrednio z istniejącym traktem pieszo-rowerowym oraz Parkiem Zachodnim;

• wyłączenie terenu inwestycji z ruchu kołowego (ruch sprowadzony do części garażowej);

• uspokojenie i uporządkowanie ruchu w całym obszarze obsługi;

• przywrócenie walorów estetycznych terenu i funkcjonalnych drogi dojazdowej.

PLAN ZAGOSPODAROWANIA TERENU:

Planowany remont drogi - stan obecny i inspiracja

Droga wewnętrzna o charakterze parkowo-alejowym. Nawierzchnia przepuszczalna o zmiennej szerokości, ograniczona krawężnikami naprzemiennymi zabezpieczającymi zieleń oraz obrzeżami typu eko-board.

Przy tym wariancie podejmowane jest rozwiązanie zakładające podniesienie projektowanej konstrukcji drogi ponad istniejącą obecnie niweletę (brak korytowania lub jego istotne ograniczenie) lub wykonanie w systemie Arbor Grid (system ochrony strefy korzeniowej i istniejących drzew) lub równoważnym.

Opcjonalne (do dalszego uzgodnienia z Urzędem Miastai ZZM) ograniczenie dojazdu do drogi oznakowaniem pionowym i słupkami hydraulicznymi spowoduje zniwelowanie nadprogramowego ruchu i parkowania na terenach zielonych m.in. przy okazji wydarzeń w Hali Orbita i baru plażowego Hot Spot.

Doświadczony deweloper

– Wszystkie nasze dotychczas zrealizowane inwestycje są nietypowe i zachowują wyjątkowy szacunek do historii miejsca i uwarunkowań środowiskowych. Grobla Kozanowska jest kolejnym projektem, do którego podchodzimy w sposób nieodbiegający charakterem i jakością od zakończonych realizacji, jednocześnie planując, aby ta inwestycje stanowiła wizytówkę nie tylko dla naszego zespołu, ale również tej części Wrocławia. Chcemy, by zmiana funkcji i rewitalizacja terenu przy Grobli Kozanowskiej 32 przywróciła mieszkańcom ten fragment miasta w nowej, pięknej i komfortowej do życia formie – zapewnia André Alexandrowicz, Prezes Grupy Tessera.

– W Grupie Tessera z zaangażowaniem patrzymy na rozwój lokalnych społeczności i wspieramy inicjatywy, które niosą wartość dla kultury, sztuki oraz środowiska. Z dużą starannością podchodzimy do realizowanych przez nas inwestycji. Dbamy o to, by każda z nich niosła wartość dodaną dla mieszkańców. Naszą wizytówką we Wrocławiu są rozpoznawalne i wielokrotnie nagradzane inwestycje: Kurkowa 14 i Dubois 41, Księcia Witolda 43 oraz Aleja Dębowa 17-19 – dodaje André Alexandrowicz.

Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach społecznych?

Konsultacje społeczne dają możliwość lokalnej społeczności do aktywnego udziału w procesie planowania przestrzennego poprzez dialog i możliwość wyrażenia swoich uwag na temat planowanej inwestycji oraz jej wpływu na otoczenie i infrastrukturę.

Podczas cyklu spotkań mieszkańcy będą mieli okazję zapoznać się z projektem, a także zadać pytania przedstawicielom inwestora i architektów.

Zgłoszone uwagi będą brane pod uwagę przy finalizowaniu projektu. Konsultacje mają na celu zapewnienie transparentności procesu inwestycyjnego oraz zagwarantowanie, że plany deweloperskie będą zgodne z interesami mieszkańców Wrocławia. To współtworzenie przestrzeni, w której mieszkańcy będą żyć i funkcjonować przez kolejne lata.

Planowany przebieg konsultacji społecznych:

• Zebranie opinii o projekcie (ankieta i formularz na stronie internetowej oraz mailowo) do 30.04.2025,

• Stacjonarne spotkanie konsultacyjne z architektami oraz przedstawicielami inwestora – 15.04.2025, godz. 17:00, Al. Dębowa 21, Wrocław,

Zdalne spotkanie konsultacyjne z architektami oraz przedstawicielami inwestora – 23.04.2025, godz. 17:00, link do spotkania zostanie podany na stronie internetowej,

Stacjonarne spotkanie w ramach konsultacji z Radą Osiedla Pilczyce - Kozanów - Popowice Płn. – termin spotkania zostanie podany na stronie internetowej.

Osoby, które nie będą mogły wziąć udziału w spotkaniu, mogą przesłać swoje uwagi drogą elektroniczną na adres: konsultacje@groblakozanowska32.pl oraz wypełnić ankietę na stronie www.groblakozanowska32.pl